Az idei év -talán utolsó- nyári ebédje a japán minimalizmus jegyében telt; zaru szobát készítettem. A “szoba”- hajdina lisztből készült tészta (a japán nyelvben magát a hajdinát és a hajdina lisztből készült tésztát is szobá-nak hívják); Japánban melegen (levesben) és hidegen (“egytálételként”) egyaránt fogyasztják. A nyári hőségben nem kíván az ember nehéz ételeket, viszont a japánoknak több hideg tésztaételük is van, amik nagyon fissítőek a melegben. Ezek közül egy a zaru szoba, ami szinte percek alatt elkészül és nálunk többször is az asztalra kerül nyáron, csak úgy, mint ma is.
A zaru szobá-t mindig egyfajta szószba (szoba tsuyu) mártogatva fogyasztják, általában vékony csíkokra metélt norival (alga lap), apróra vágott újhagymával és egy pötty wasabival. Ezen kívül néha adnak még hozzá pirított szezámmagot, csípős fűszerkeveréket (shichimi tógarashi) és egyéb ízesítőket is, amikre most csak azért nem térek ki, mert nálunk egyelőre nem lehet őket beszerezni. És akkor jöjjön a recept (és a recept után még néhány tudnivaló a szobáról)!
Hozzávalók 1 adaghoz:
A szoba tsuyu-hoz:
2-2,5 dl shiitake gomba áztató leve
4 ek japán szójaszósz
4 ek mirin
2 ek szake
1 kk cukor
Az itt szereplő arányok csak hozzávetőlegesek, ízlés szerint nyugodtan adhatunk a tsuyu-hoz több szójaszószt, mirint, stb… is. Ezeket a hozzávalókat összekeverjük és jól behűtjük. (A shiitake gomba áztató leve úgy készül, hogy 2-2,5 dl vízbe áztatunk 2-3 db szárított shiitake gombát addig, amíg a gomba meg nem puhul.) Ebből a mennyiségből bőven több lesz, mint ami egy főnek szükséges, de le lehet fagyasztani és később fel lehet használni.
A tésztához:
100 g szoba tészta
Ízesítő:
1-2 ek csemege-, v. zsenge újhagyma zöldjével együtt felkarikázva
1 borsószemnyi wasabi (elhagyható)
1-2 nagy csipet vékonyra metélt nori
A szoba tésztát forrásba lévő vízbe (nem kell sózni!) feltesszük főzni és lassú, lángon, gyöngyöző vízben készre főzzük 5-7 perc alatt, majd leszűrjük (a főzőléből félretehetünk egy keveset, később írom, miért). Ezután jön a lényeg: nem elég a szobát csak leszűrni és hideg vizet engedni rá; át is kell mosni, hogy a főzés során kifőtt keményítőt eltávolítsuk. Így a tészta finomabb lesz (a japánok szerint), nem is fog összeragadni és közben kellőképpen le is hűl. Átmosni úgy kell a tésztát, hogy egy nagy tálba (fazékba) tesszük, hideg vizet engedünk rá és a két kezünkkel átmozgatjuk, úgy, mintha mosnánk, de vigyázzunk, a tésztaszálak ne törjenek össze! Ezután leszűrjük, majd tálaljuk.
Tálaláshoz a tésztát egy pl. lapos tányérra halmozzuk, a tetejét megszórjuk norival és egy csipet újhagyma zöldjével. Egy külön kis csészében (v. pohárkában) tegyük mellé a szószt (szoba tsuyu) amiben keverjük el a wasabit, egy kis tányérkán adjuk mellé az újhagymát.
Ez egy pálcikás étel; a pálcikával vegyünk el a tésztahalomból egy keveset, mártsuk a szószba, aztán már ehetjük is. (Amikor elfogyott a tészta, a félretett szoba főzőlével kedvünkre hígithatjuk a maradék szószt, ezt általában megisszák a japánok, olyan leves-féleség.)
A szoba tészta egyelőre még elég ritka nálunk, de Ázsia boltokban, illetve a Match-ben már lehet kapni. Válasszunk olyat, amiben minél magasabb a hajdina liszt aránya!
Gyere és látogass el a Facebook oldalamra vagy kövess az Instagramon és a Pinteresten.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: