Wannabe Chef

Top reggeliző és egy életképes álom avagy a Dzsem Pékség. Interjú.

A Dzsem Pékség megnyitásával tovább bővült a top reggelizőhelyek száma. A helyben sütött francia péksütemények, a különleges szendvicsek és a bagelek óriási választéka minket is beszippantott, ezért megkerestük a Dzsem Pékség megálmodóit.  Interjú Bartyik Gabriellával és Nagy Katalinnal, a Pékség tulajdonosaival.

Nagyjából egy éve nyitottátok a pékséget. Honnan indultatok és hogy jött az ötlet, hogy egy pékséget nyissatok? Miért nem pont kávézót nyitottatok?

BG: A reklámszakmát hagytuk magunk mögött, persze nem teljesen, mert tudtuk, hogy egy saját vállalkozás kapcsán a feladataink közé tartozik majd a marketing és a helyes reklámstratégia megvalósítása is.

NK: Főiskola óta terveztük, hogy egyszer lesz saját vállalkozásunk, sok ötlet született, de az igazán életképes álomra 2010-ig várni kellett. A lehető legkisebb kockázatot rejtő üzletben gondolkoztunk, mert tisztában voltunk azzal, hogy tapasztalat nélkül sok lesz a buktató és meg kell fizetni a tanulópénzt is ahhoz, hogy életben tudjunk maradni a vendéglátás és kereskedelem területén.

BG: Szerencsés lehetőség volt a pékség, ahol kicsiben tudtunk tervezni és apránként megvalósíthattuk azokat az elképzeléseket, melyeket kezdettől fogva terveztünk. Mind a mai napig a koncepciónk alapja a friss, helyben sütött francia péksüteményválaszték, de hittünk abban, hogy a pékáru kereskedés profilja mellett a Dzsem rendelkezhet  szendvicsbár és kávézó tulajdonságokkal is. Létrehoztunk egy designpékséget, de a megnyitás óta üzletünk bebizonyította, ennél többről van szó: a vendégeink és a média reggelizőhellyé pozicionálta a Dzsemet, ami rendkívül megtisztelő.

 

Bartyik Gabriella és Nagy Katalin

Milyen nehézségekkel kellett megküzdenetek induláskor?

NK: Voltak nehézségek, de szerencsére mindent meg lehetett oldani – pl. ha az ajtón nem is fért be a hűtőpult, akkor az ablakon át bejött -, vagy ahol nem volt más megoldás, akkor szó szerint megfizettük a tanulópénzt – pl. egy áramszünet miatt a kezdő árukészletünk egy része megsemmisült. Igyekeztünk körültekintően tervezni, odafigyelni, jól csinálni, de csak az nem hibázik, aki nem dolgozik, legyen bármilyen közhelyes is. 

BG: Saját magunkkal is meg kellett küzdeni, hogy türelemmel kivárjuk, mit tud a koncepció, idővel mivé válhat a Dzsem, hiszen az ismertség és ennél fogva a vendégkör nem jött egyik napról a másikra.

Azóta bekerültetek a top reggelizők közé s több mint ezer fős rajongói táborotok van. Volt üzleti tervetek?

BG: Volt üzleti tervünk, de inkább úgy fogalmaznék, hogy nagyon szerettük a koncepciót és hittünk benne annyira, hogy részünkké vált. Talán ezzel magyarázható, hogy a Dzsem rendelkezik egy egyedülálló, csak rá jellemző hangulattal, amit nem lehet füzetlapon megtervezni és megvalósítani. Talán ebben rejlik a siker kulcsa is.

A választékban a francia pékárutól kezdve a minőségi szendvicsekig, mindenféle saláta és torta megtalálható. Mi jelenti számotokra a minőséget?

NK: Egyszerűen fogalmazva minőségi mindaz, amit mi magunk, tulajdonosok látványra kívánatosnak, ízre karakteresnek tartunk. Igyekszünk olyan termékeket kínálni, melyeket kifejezetten hozzánk köthetnek a vendégek és különlegességük miatt akár “függőséget” is okozhatnak.

Ha péksütemény lennétek, milyen péksütemény lennétek?

BG: Katával nagyon hasonló az ízlésünk, ezért a válasz egyszerű: vajas croissant! Puha, foszlós, vajas, kell ennél több? 

Dzsem

 

Hogyan zajlik egy átlagos napotok?

NK: A Dzsemet a reggeli időszakban látogatják a legtöbben, ezért a délelőtti órákban a pultban vagyunk és kiszolgálunk, mert alapvetőnek tartjuk, hogy legyen kapcsolatunk a vendégeinkkel. Visszajelzést csak tőlük kaphatunk, ezért fontos, hogy személyesen kikérhessük véleményüket, bevonjuk őket egy-egy újdonság tervezése kapcsán vagy csak beszélgessünk egy kicsit, hogy jobban induljon a nap. A nyugodtabb órákban intézzük a vállalkozás körüli kötelező teendőket, mert szerencsére mára kialakult egy olyan csapat, akik önállóan és odafigyeléssel végzik a munkájukat. 

BG: Szeretünk dolgozni, élvezzük, amit csinálunk, de néha kiderül nem elég hosszú a nap ahhoz, hogy a teendők végére érjünk. Mindig marad valami, amit lehetne csinálni vagy éppen egy olyan ötlet jön, amin érdemes elgondolkozni, kidolgozni, majd megvalósítani.

Mikor sütöttetek vagy főztetek utoljára otthon?

BG: Én éppen tegnap. Van egy nagyon egyszerű, de annál finomabb tésztareceptem, ami egyelőre megunhatatlan. 

NK: Szeretek sütni, mostanában kevesebb az időm, de azért igyekszem szinten tartani magam. Egyik kedvencem a csokis brownie vaníliafagyival, amit a Vigyázó Ferenc utcában hamarosan be is vezetünk.  

Most nyitottátok meg a Dzsem@CEU-t. Hittétek, hogy egy év után egy újabb Dzsem nyílik majd?

BG: Néha csak nézzük egymást és nevetünk, mert hihetetlen, hogy sikerült. Nagyon hálásak vagyunk a lehetőségért és büszkék vagyunk arra, hogy a CEU ránk bízta a feladatot. 

NK: Az álmunk része volt, hogy egyszer nyithatunk még egy Dzsemet, főleg miután egyre többször hangzott el a kérdés a vendégek részéről, mikor nyílik majd a második. Természetesen nem gondoltuk, hogy a lehetőség ilyen hamar testet ölthet. A CEU-ban már melegkonyhai tevékenységre is lehetőségünk van, így a tojásreggeli, a tapasok és a könnyű meleg ebéd is a kínálatunk része. 

Vannak terveitek? Terveztek újdonságokat bevezetni?

NK: Mindig születnek új tervek, hiszen szükség van a folyamatos fejlődésre. Az őszre való tekintettel mindkét üzletünkben kapható már a forró leves, mely minden nap más.

A wannabe chef gasztroblogon októberben reggeli-heteket tartottunk. Ti mit szoktatok reggelizni? Van kedvenc reggelitek?

BG: A Dzsem menü a saját ízlésünket, kedvencünket tükrözi: vajas croissant, vaj, választható dzsem és kávé. Mi a fügelekvárt és tejeskávét kedveljük a legjobban, amit Kata mostanában szójatejjel készít magának. 

NK: A CEU-ban a tojás a kedvenc, Gabinak a tükörtojás baconnel, nekem a sonkás-gombás omlett. Gyertek, próbáljátok ki!

http://www.facebook.com/dzsem

http://www.facebook.com/dzsematceu

(A képek a Dzsem Pékség tulajdonai)

 

Sütőtökös zabos muffin és egy kis nosztalgia

Unokatestvéremmel névnapozni ültünk össze a héten és csodás ajándékokat kaptam. Gyerekkori levelezéseinket, régi receptjeinket és dédnagymamám receptkönyvét adta nekem. Ez olyan örömöt okozott, hogy azóta már többször átlapoztam oda-vissza. A kiadvány eredeti címe “Hogyan készül a jó sütemény?”, és olyan régi, hogy 1924 és 1940-es évek eleje közötti kiadású.  Tele van olyan édességekkel, amik régen divatosnak számítottak, ma viszont kikoptak a köztudatból. Ez a könyvecske olyan süteményekről ír, amiket mindenképp meg kell sütnöm. Sokat ki fogok belőle próbálni és közzé fogom tenni itt a blogon. De ez a kis receptkönyv megér egy külön posztot, fogok még írni róla.

Sütőtökös zabos muffin

 

(tovább…)

Frissensült scone-t reggelire!

Ma reggel langyos péksütit szerettem volna reggelizni, de semmi kedvem sem volt felöltözni és lemenni a pékségbe. Ezért hát nem volt más választás, mint gyorsan összeütni valami finomságot az itthon fellelhető hozzávalókból. Scone-t készítettem, ráadásul teljes kiőrlésű tönkölylisztet is kevertem a tésztába, ami a barna cukorral és a mézzel enyhén diós ízt adott a scone-nak. Gyorsan elkészül, langyosan a legjobb akár reggelire, akár uzsonnára.

(tovább…)

Édes krémes reggeli joghurt

Ha választanom kellene reggelire egy sajtos-sonkás szendvics, és egy csinos csokoládés croissant között, bevallom biztos az utóbbit szeretném. Nem tagadom, édes szájú vagyok, ezért is dobtam fel a szokásos reggeli joghurtomat. Most görög joghurtot vettem, abba zabpehely, vad vörös áfonyalekvár is került. Beledobtam egy ringlót is és megszórtam pár szem csokoládés drazséval, én az apró szemű mazsolás drazsét szeretem, de ha a nagyobb mogyorós kerül rá, az se olyan nagy baj. A vad vörös áfonyalekvár helyettesíthető más pikáns lekvárral is, lehet ez ribizli, meggy vagy akár szilva is.

(tovább…)

Muhammarah: a legfincsibb sült paprikás mártogatós!

A muhammarah sült paprikából és pirított dióból készült isteni mártogatós (krém), amit a Közel Keleten mezzeként (vagyis előételként) fogyasztnak más ételekkel, krémekkel (mint pl. a humusszal, vagy padlizsán krémmel) együtt.

A név ne riasszon el senkit sem, mert gyorsan elkészíthető és a végeredmény egy igazi pikáns krém lesz, amibe kedvünkre mártogathatunk zöldségeket, meleg pitát, chipset, de akár pirítósra is kenhetjük. Azoknak, akik a humuszt és a pdlizsánkrémet szeretik, egyenesen kötelező!

(tovább…)

Amerikai palacsinta sűrű csokikrémmel

Először nászutamon ettem amerikai palacsintát, ami már lassan egy évtizede volt, de úgy emlékszem rá mintha most lett volna. A szálloda éttermében reggelente kígyózó sor állt az amerikai palacsintáért. A szakács mindig frissen sütötte, mindenkitől megkérdezte hogy juharsziruppal vagy csokikrémmel kéri-e, majd ő kente a palacsintára. Eszméletlen finom volt!

Volt még ott mindenféle finomság: legalább 10 féle különleges lekvár és dzsem, hatalmas péksütemény-pult, mégis az amerikai palacsinta volt az, amiből minden reggel ettem többet is. Akkor eldöntöttem, én is készíteni fogom itthon. Az amerikaiak vajat tesznek a tetejére és juharszirupot öntenek rá, mi a kedvenc csokikrémünkkel esszük, ami rendszerint hamarabb el is fogy, mint a palacsintáink.

 

 

(tovább…)

Piskótatekercs projekt: Zöld teás piskóta

A piskótatekercs egy igazi klasszikus és elkészíteni sem nehéz, de én mégsem rajongok a hagyományos, lekváros verzióért. Nekem valahogy túl száraz, túl folytós csak úgy, magában. Viszont amilyen egyszerű süti, annyira jól variálható. Én most zöld teás (macchás) piskótából, tejszínhabbal és eperrel készítettem és közben mindenféle hozzávaló jelent meg lelki szemeim előtt, úgyhogy azt hiszem, nem ez volt az utolsó piskótatekercses próbálkozásom!

(tovább…)

Vörös áfonyás péksütemény

Ehhez a vörös áfonyás zsemléhez a kedvet több dolog adta. Egy ideje már kerülöm a pékségeket kicsiny körzetünkben, nem csak azért mert hiányt szenvednek bagelben, hanem mert az utóbbi időben kakaós csigából is csak akciós van, és ez egy péksüteménynél nem túl bizalomgerjesztő. Az áfonyás zsemléhez nem kell más a szokásos liszt-vaj-tej-só-tojás összetevőkön kívül csak egy kis narancshéj és vörös áfonyalekvár, de más kicsit különlegesebb lekvár is jó hozzá például ribizli vagy szilva. A tésztához a lekvárt is hozzá kell dolgozni, ettől lesz a zsemlének kellemesen édeskés íze. Sütés után vajjal, dzsemmel, mézzel és egy jó kávéval kifogástalan reggeli. 

(tovább…)

Kétféle gyümölcsös zabpelyhes morzsa

A zabpelyhes morzsára az utóbbi időben annyira rákattantam, hogy múlt héten meggyel, áfonyával és szilvával is elkészítettem. Kedvenc zöldségesemnél csak japán szilvát kaptam, a meggy és az áfonya szezonja már rég lement.  De ez engem cseppet sem zavar, hiszen ennek az édességnek pont az a lényege, hogy nem kell hozzá friss gyümölcs, lehet befőttből, fagyasztott gyümölcsökből is készíteni. Gyümölcsös édességekből ez az egyik kedvencem, mert nem igényel “földöntúli” hozzávalókat és a sütéssel együtt fél óra alatt kész. Ezalatt még az édes mascarponet is kikeverem, amivel tálalhatom.  

Áfonyás - japán szilvás morzsa

(tovább…)

Füstölt sprotnis melegszendvics

Egyik őszi-téli kedvencem a melegszendvics és ahogy egyre hűvösebb lesz, egyre inkább megkívánom. A feltét lényegében mindegy, egy a lényeg; meleg legyen sok-sok finom, olvadt sajttal a tetején!

A füstölt sprotnis melegszendvics nálam egy tipikus hétvégi reggeli, mert nincs is annál jobb, amikor hűvös, ködös reggeleken elkészítjük, a sütőben ráolvasztjuk a sajtot aztán komótosan,a  tv előtt citromos teát szürcsölgetve megesszük…

(tovább…)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!