Biztosan sokan vannak, akik időnként betévednek a kínai büfékbe. Praktikus kis kifőzdék ezek, mert ha szerencsénk van, egész jó menüket vehetünk egészen jutányos áron, sorban állni sem kell sokáig; szóval egy sor érv szól mellettük. Viszont az ételek többsége minden, csak nem igazi kínai, ám így is sokakat rabul ejt pl. egy “illatos-omlós csirke”.
Bevallom, velem is előfordult régebben, hogy nem tudtam ellenállni neki, vagy a ragacsos-édes szószba megforgatott csirke falatkáknak, de egyszer valahogy nem sikerült túl jól a sarki kínainak a szósz és szinte recsegett a cukor a fogam alatt. na, ekkor határoztam el, hogy inkább otthon készítek édes szószba forgatott “kínait”. Legalább tudni fogom mi és mennyi került bele.
Nagyon gyorsan elkészül; az egész receptben talán a pácolási idő (10-15 perc) a leghosszabb és finoman édeskés-pikáns. Tálaljuk rizzsel, de csak úgy magában elrágcsálni is isteni!
Hozzávalók (kb. 2-3 adaghoz, bár minden étvágy függő):
A csirkéhez:
fél csirkemell, vagy 25-30 dkg csirkecomb filé (combból sokkal finomabb és szaftosabb)
1 ek szójaszósz
1 ek szake, vagy vodka
kb. 3 cm-es friss gyömbér meghámozva, lereszelve
olaj (a sütéshez)
burgonya keményítő
A szószhoz:
1 dl-nyi narancslekvár (a legolcsóbb bolti tökéletesen megfelel)
2 dl-nyi narancslé
1/2 mk só
2 mk keményítő
1. A csirkét ujjnyi vastag csíkokra vágtam és bepácoltam 10-15 percre a szójaszósz-szake (v. vodka)-reszelt gyömbér keverékébe. (Amíg pácolódik, odatehetjük a rizst és zöldségeket párolni, majd melegítsünk olajat a sütéshez.)
2. Megforgattam a csirke csíkokat burgonya keményítőbe és kisütöttem olajban. (Elég, ha az olaj csak félig lepi el a húst, mert sütés közben lehet a csíkokat forgatni.) Papírtörlőre szedtem.
3. Egy kis tálkában elkeverem a 2 mk keményítőt kevés narancslével, közben egy serpenyőben összekeverem a narancslekvárt a narancslével, a sóval és felmelegítem. Amikor forrni kezd, hozzáöntöm a keményítőt és forralok még rajta egyet, majd ebbe a szószba forgatom a kisült, ropogós csirke csíkokat.
Én most házi narancslekvárt használtam, amiből ki kellett halásznom a fehér részeket. A boltiban nincs ilyen és erre a célra a legolcsóbb bolti lekvár is megfelel. Érdemes burgonyakeményítőt használni, mert sokkal ropogósabb lesz a hús, mintha pl. kukoricakeményítőbe forgatnánk.
Narancslé helyett készíthetjük ananász konzerv levével is.
Gyere és látogass el a Facebook oldalamra vagy kövess az Instagramon és a Pinteresten.