Wannabe Chef

Epres sajttorta, az örök kedvenc

Cheesecake vagy sajttorta?

Amikor natúr krémsajttal készült tortát, vagy sütit készítek, mindig elgondolkodom, hogy minek is nevezzem?  Cheesecake-nek, vagy sajttortának? Nekem a sajttorta szóról régebben mindig a diós (áfonyás, stb…) ízesítésű, szupermarketekben kapható (főleg lágy) sajtok jutottak az eszembe. Ha cheesecake-t mondok, esetleg megkapom, hogy sznob  vagyok. Akkor most minek nevezzem? Végül is, akárminek is, a lényeg, hogy pofon egyszerűen és sütés nélkül elkészíthető és bármikor, bármelyik korosztálynál sikert arat. Ha nem akarunk a díszítéssel bíbelődni, az oldaláról és a tetejéről lehagyhatjuk a gyümölcsöt és a zselét, úgy is finom lesz. Nagyon szeretem még málnával és áfonyával is (ebben az esetben málna, ill. áfonya dzsemet használjunk az eper dzsem helyett).

Epres sajttorta/cheesecake

(tovább…)

ZÖLDSPÁRGA!!!!!

Szeretjük a zöldspárgát és amikor szezonja van, gyakran kerül a salátába, vagy roppanósra párolva a főétel mellé. Imádon az élénk színét és a vicces alakját és persze szeretem az ízét is, különben nem kerülne az asztalra. Összesen csak két aggályom van vele kapcsolatban; az egyik az, hogy nálunk miért nem lehet szinte egész évben kapni? Más országokban szinte egész évben elérhető. A másik, hogy miért hagyják ennyire megnőni a spárgasípokat? Külföldön láttam (és ettem is) egészen kicsi, zsenge zöldspárgákat, annyira zsengék voltak (jóval vékonyabbak is, mint amit nálunk árulnak), hogy az alsó részüket egyáltalán nem kellett levágni, épp csak beledobták a lobogó vízbe máris roppanósra főtt. (Bár lehet, hoyg az valamilyen spéci fajtájú spárga volt.) De akár le kell vágni a spárgasípok alsó részét, akár nem, én így is szeretem és tegnap egy vega barátnőm tiszteletére készítettem is egy gyors, sajtos-zöldspárgás lepényt a kedvenc zöldborsó krémlevesemmel együtt. (Én a magam részére sütöttem egy pár szelet bacon-t a levesbe és kevés feta sajtot is morzsoltam a tetejére!) A zöldspárgás lepényt egyébként kedvünkre gazdagíthatjuk pl. sonka csíkokkal, vagy sült bacon kockákkal (esetleg pár karika sült kolbásszal, vagy virslivel, tojás karikákkal), ha a tetejére is reszelünk sajtot, még tartalmasabb lesz.

Sajtos-zöldspárgás lepény és zöldborsó krémleves

(tovább…)

Burgonyás hagymás omlett füstölt sonkával

A legutóbbi spanyol tapas kurzustól annyira feltöltődtem, hogy azóta, ha időm engedné megállás nélkül csak tapasokat készítenék a konyhámban. Újabb kísérletem húsvéti sonka hasznosítására a burgonyás hagymás omlett (tortilla de patatas), ami füstölt pulykasonkával vagy pörcösre pirított bacon szalonnával is elkészíthető. Sokacz Bernadett, a spanyol tapas kurzus vezetője megmondta mitől lesz “igazi spanyolos” az omlettünk: akkor, ha a belseje picit még lágy marad, de kívül néhol megég a hagyma, és az sem baj, ha a krumpli benne néhol darabosabbra törik. A serpenyőben egy fa serpenyőlapáttal tudjuk megnézni hogy elég szilárd-e az omlett alja. Mikor elég sültnek látszik, akkor lehet megfordítani. Ez a legördöngösebb része. A serpenyő fölé helyezve egy kicsit nagyobb tányért, az omlettet tojásostól, serpenyőstől, tányérostól a levegőbe a megfordítjuk. A titka, hogy közben szorosan egymáshoz nyomjuk a serpenyőt és a tányért, így nem csúszik szét a kettő. Ezután az üres serpenyőt a tűzre lehet tenni, az omlettet pedig óvatosan vissza lehet csúsztatni a nyers felével lefelé a serpenyőbe. További néhány perc sütés után kész is van!

Burgonyás hagymás omlett

(tovább…)

Party kaja keleties köntösben: gyoza

Sok kedvenc party kajám van kezdve anyukám női kisujj nagyságú party töltött káposztájától a spanyol tapaszokon át egészen a kelet-ázsiai falatkákig (finger food-ig), de a gyoza (ejtsd: gjóza, az étel eredetéről, variációiról a recept után írok) az, amit bármikor, bárhol szívesen megeszek és véleményem szerint a legtöbb magyarnak is bejön(ne). Még mindenkinek ízlett, aki eddig kóstolta. Ezen nem is csodálkozom, mert kinek ne ízlenének a húsos-káposztás-fűszeres töltelékkel töltött kis batyuk, amelyek belül szaftosak, aljuk ropogósra sült? Persze fontos alapszabály, hogy ne rendeljük házhoz, mert azok a gyozá-k, amiket eddig ilyen-olyan kiszállító cégektől rendeltem, rosszabbak egy 3. osztályú horrorfilmnél… Elkészíteni egyáltalán nem nehéz, sőt, baráti összejöveteleken, főzéseken kifejezetten jó kis társasági program a batyuk megtöltése. Amikor ritkán összejövünk (nálam) a barátnőkkel, szinte mindig készítünk gyozá-t és jókat beszélgetünk a batyuk formázása közben. Amíg sül az egyik adag, addig töltjük a másikat, aztán eszünk-iszunk, töltünk-sütünk és ezt ismételgetjük. (A Húsvét előtti csajos összejövetelen készítettünk még sonkás-zöld spárgás tavaszi tekercset és színes kaliforniai paprika csíkokkal töltött mini hústekercseket is.)

Sonkás-spárgás tavaszi tekercs, kaliforniai paprikával töltött mini hústkerecsek és GYOZA

(tovább…)

Húsgolyók paradicsomos szószban

Mikor előszőr jártam kedvenc tapas bárunkban, a paradicsomos húsgolyók volt az első spanyol tapas, amire ráböktem az étlapon. A húsgolyócskákat kétféle húsból készítik (marhából és sertésből), és fűszeres paradicsomszószban főzik puhára. A tapasokban a hosszas falatozást szeretem a legjobban: egyik sem főétel, ezért a tapas bárban mindig többet választunk (Spanyolországban kísérőként fogyasztják, szeszes italok mellé). A múlt hónapban ismét alkalmam volt részt venni a Chefparade Főzőiskola egy újabb kurzusán, ahol nagy örömömre a paradicsomos húsgolyócskákat is elkészítettük.  

Paradicsomos húsgolyó

(tovább…)

Zsályás, medvehagymás sertésszűz leveles tésztában

Ezt az ételt azért szeretem, mert gyorsan elkészíthető, emellett megjelenésében és ízvilágában is különleges, ugyanakkor klasszikus is egyben. A sertésszűz gyorsan átsül, ezért nem kell fél napon át mellette állni, és ha tavasszal kerül az asztalra, mindig készítek hozzá sült újrépát és újhagymát is. Ünnepnapokon és ünnepi hétköznapokon is megállja a helyét!

(tovább…)

Juhtúrós, medvehagymás pogácsa

Már tavaly is gondolkodtam, hogy ki kellene a medvehagymát pogácsában is próbálni, aztán mire nekiveselkedtem volna a nagy feladatnak, elmúlt a medvehagyma szezon… A hétvégén a tettek mezejére sikerült lépnem és elkészült a medvehagymás pogácsa! Eredetileg az volt a tervem, hogy a jól bevált sós-sajtos rúd tésztájába keverek majd felaprított medvehagymát, de szomorúan kellett tapasztalnom, hogy nincs itthon hozzá elég sajt, így egy dagasztott pogácsa készült, amibe juhtúró is került. A szaggatással és a “leeső tészta” újragyúrásával-kelesztésésvel most nem akartam az időt tölteni, így a megkelt tésztát egyszerűen csak kockákra vágtam és megsütöttem.

Juhtúrós-medvehagymás pogácsa

(tovább…)

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!