Sok kedvenc party kajám van kezdve anyukám női kisujj nagyságú party töltött káposztájától a spanyol tapaszokon át egészen a kelet-ázsiai falatkákig (finger food-ig), de a gyoza (ejtsd: gjóza, az étel eredetéről, variációiról a recept után írok) az, amit bármikor, bárhol szívesen megeszek és véleményem szerint a legtöbb magyarnak is bejön(ne). Még mindenkinek ízlett, aki eddig kóstolta. Ezen nem is csodálkozom, mert kinek ne ízlenének a húsos-káposztás-fűszeres töltelékkel töltött kis batyuk, amelyek belül szaftosak, aljuk ropogósra sült? Persze fontos alapszabály, hogy ne rendeljük házhoz, mert azok a gyozá-k, amiket eddig ilyen-olyan kiszállító cégektől rendeltem, rosszabbak egy 3. osztályú horrorfilmnél… Elkészíteni egyáltalán nem nehéz, sőt, baráti összejöveteleken, főzéseken kifejezetten jó kis társasági program a batyuk megtöltése. Amikor ritkán összejövünk (nálam) a barátnőkkel, szinte mindig készítünk gyozá-t és jókat beszélgetünk a batyuk formázása közben. Amíg sül az egyik adag, addig töltjük a másikat, aztán eszünk-iszunk, töltünk-sütünk és ezt ismételgetjük. (A Húsvét előtti csajos összejövetelen készítettünk még sonkás-zöld spárgás tavaszi tekercset és színes kaliforniai paprika csíkokkal töltött mini hústekercseket is.)
Az Ázsia boltokban, kínai piacon lehet kapni fagyasztott gyoza lapokat pár száz forintért, de elkészíteni sem nehéz; csak lisztet kell összegyúrni langyos vízzel, egy csipet sóval “fülcimpa keménységű” tésztát kell, hogy kapjunk. Utána dió nagyságú kis labdákat csipkedünk a tésztából és kerekre, kb. 1mm vasatgra nyújtjuk (kb. női tenyér nagyságúra), majd töltjük és sütjük. (30 dkg liszt+1,8 dl víz+1 csipet só keverékéből kb. 60 db lap készíthető. Ha nem használjuk el mindet, le is fagyaszthatjuk, de jó alaposan lisztezzük be a lapok mindkét oldalát, hogy ne ragadjanak össze.)
Én azt javaslom, hogy aki teheti, vegye meg a boltban a lapokat, mert akkor pár perc előkészület után már töltheti is a húsos batyukat. Ezt a gyoza variációt serpenyőben sütjük, ez a yaki-gyoza (焼き餃子), vagyis sült gyoza. A töltelék is klasszikus, de más töltelékkel is elkészíthető (nekem is van pár, más töltelék variációm is).
Hozzávalók (kb. 20 db gyoza):
– 20 gyoza lap
-15-20 dkg darált sertéshús
– 6-8 kelkáposzta/káposzta/kínai kel levél nagyon apróra felaprítva (ha fejes káposztát használunk, vágjuk ki a kemény erét!)
– 1-2 csemege hagyma felaprítva a zöldjével együtt
– 1 gerezd zúzott fokhagyma
– pár levél medvehagyma felaprítva (elhagyható)
– 1 ek vodka+1 ek szója szósz (“shoyu”, azaz japán szója szósz)
– 1-2 tk pirított szezámmag (ettől isteni illata lesz), kevés bors
– 1 ek olaj a sütéshez
A mártogatóshoz: shoyu szója szósz+rizsecet 2:1 arányban+pár csepp csili olaj
Az elkészítés összefoglalója:
Egy tálban keverjük össze a töltelék hozzávalóit (darált hús+káposzta/kínai kel+ízesítők). Készítsünk elő egy kis tálkában vizet (ez lesz a “ragasztó” a tésztalapokhoz.)
Tegyünk kb. 1 teáskanálnyi tölteléket a gyoza lapra. (Ne tömjük túl a tésztalapokat! Csak annyi tölteléket tegyünk rá, ami után még biztonságosan félbe tudjuk hajtani!)
Húzzuk végig a vizes ujjunkat a tésztalap felső felének a szélén!
Hajtsuk félbe a tésztalapot, ahol bevizeztük, ott nyomkodjuk meg óvatosan, hogy a két lap összeragadjon!
“Ráncoljuk össze” a tésztalap szélét!
Kész! Sütésig takarjuk le pl. nedves papírtörlővel azért, hogy a tészta ne száradjon ki!
Sütés: egy serpenyőben hevítsük fel az 1 ek olajat, amjd töröljük át a serpenyőt papírtörlővel! Sorakoztassuk fel a gyozákat, majd süssük közepes lángon pár percig, addig, amíg a batyuk alja piros nem lesz. Ekkor öntsünk kevés vizet a batyuk alá, fedjük le. Gőz képződik majd, ebben a gőzben pároljuk a tölteléket és a batyuk felső tészta tétegét puhára (5-6 perc). Kínai származású barátnőmnem önti, hanem a kezével fröcsköl 2-3x vízet a serpenyőbe!
A ropogósra sült gyozákat borítsuk egy tányérra és shoyu szója szósz+rizsecet 2:1 arányú keverékébe (pl. 2 tk szója szósz+1 tk ecet) mártogatva a legfinomabb!
FIGYELEM! A batyukat NE fürdessük meg a mártogatósban, mert nem győzünk majd inni utána! A mártogatós is csak ízesítő ebebn az esetben bánjuk módjával vele!
Kész!
A gyoza eredetéről, variációiról holnap egészítem ki a posztot. Most már álmos vagyok!
Gyere és látogass el a Facebook oldalamra vagy kövess az Instagramon és a Pinteresten.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: