Kakasnyalóka, keménycukorka. Legtöbbünkben ezeket a szavakat „ízlelgetve” egy soha el nem feledett gyermekkor emlékképei elevenednek fel,hála az ambiciózus Gerzsenyi Andrásnak és társainak, akik vállalkozásukkal egy olyan tradíciót elevenítettek fel és csomagoltak modern köntösbe, ami nem csak a gyerekkorunk megédesítője. Az 5. kerületben a CUKORKA Sweetfabric Budapest látványműhelyükben ugyanolyan nagy szeretettel várják a kíváncsi ovisokat, mint a régi emlékekre kiéhezett felnőtteket.
Mi a történetetek?
A boltnyitást rengeteg gyakorlás előzte meg, az üzlet végül decemberben nyitott ki. Egy éves előkészület alatt próbáltuk összehozni a boltot, kitalálni a szükséges felszerelést, eszközöketés közben elsajátítani a mesterséget. Jártunk idősebb cukorkakészítőknél is, de ez borzasztó bonyolult, mert itthon a cukorkakészítést nem lehet egyszerűen megtanulni és elsajátítani. Ugyanazt a technikát alkalmazzuk, amit 70-80 évvel ezelőtt. Semmilyen gépet nem használunk, csak egy manuális hajtású párnázógéppel dolgozunk, amivel a párnacukorkákat formázzuk.
Jól tudjuk, hogy az üzlet nemcsak cukorkabolt, hanem látványműhely is?
Aki belép az üzletünkbe, nem csak a termékeinkkel, hanem a munkánkkal is megismerkedhet. Látványműhelyünkben a cukorkakészítés fortélyaival óvodáscsoport, iskoláscsoport, csapatépítő tréning, de akár kétszemélyes magánfőzés keretében is megismerkedhet közelebbről a látogató.
Alapvetően kiknek készülnek a cukorkáitok?
A gyerekektől kezdve az idősebb korosztályig mindenkinek. Miután szépek, színesek, és mindenféle ízűek, ezért ezek az édességek könnyen kihozzák bárkiből a gyermeki énjét. Készítettünk már nyalókát a Vodafone részére is. Esküvőre is csinálunk metszetcukrokat, ilyenkor többnyire a cukor metszetében látszódik a két név. A rendelésnél meg lehet határozni az ízt és a színt is.
Ötleteltek vagy rögtönöztök?
Mindannyiunknak benne van a saját egyénisége minden cukorkában, alkotásban. Természetesen szoktunk ötletelni;, azokra az ábrákra, amik a metszetcukorkákban vannak, mint például a logók, az írások és a nevek, mindig tervet készítünk. Nagyon fontos, hogy egy hullámhosszon legyünk, és tudjunk együtt dolgozni, mert csak akkor lesz szép az eredmény, ha egy ritmusban dolgozunk.
Elárulod nekünk, hogyan készülnek a cukrok?
Kristálycukrot rakunk vízzel egy nagy fazékba, amit felforralunk, és 120 fokig főzzük. Ekkor hozzáadjuk a glükóz szirupot, ami abban segít nekünk, hogy ne kristályosodjon vissza a cukorfőzetünk. Tovább főzzük, majd ízesítjük, ezután kiöntjük a gránit asztalra. Ez azért jó, mert gyorsan nyeli a hőt és rohamosan hűl a cukrunk. Itt színezzük meg, itt kerül bele a citromsav, ami tartósítja a színt is. Miután megfelelő állagúra hűlt, egy cukorkaollóval szétválasztjuk. Ha valamelyik színt selymesíteni kell, akkor azt egy kampón végezzük nyújtással és hajtogatással. Ilyenkor oxigént juttatunk a tésztába, ezáltal levegősebb lesz és világosabb színt kap. Ezt csak selymesítéssel érhetjük el. Gyúrjuk még egy kicsit, majd átkerül a melegítő asztalra.
A nyalókák vagy a cukorkák a népszerűbbek?
Nyalókát nagyon sokan vesznek. Tradicionális vonalból a párna formájú cukorkát és a kakas nyalókát készítjük. A formája a tradíciókat követi, az íze azonban újító jellegű. Sokan keresik a medvecukrot és a gumicukrot is. Március 15-ére készítettünk kokárda formájú nyalókákat, amik nagyon népszerűek voltak. Nem szoktunk nagy szériákat készíteni, mert mindegyik egyedi, így ezt a vonalat próbáljuk megtartani, erősíteni. Nem törekszünk arra, hogy harmonizáljon a szín az ízzel, sokkal inkább célunk a meghökkentés. Például egy zöld-fehér-barna színű cukorka bármilyen meglepő, puncsos ízű. A nyalóka általában több ízű, két vagy három ízből kreálunk különleges kombinációt.