Ki szereti az almás pitét? És a karamellt? Ennek a két finomságnak a házasságából született ez a finomság, amihez az alapötletet ez a pite adta. Tudom, hogy ez nem egy klasszikus almás pite, de mindenképp érdemes kipróbálni, mert telis-tele van finom almával, fincsi (de nem túl édes) karamelles krémmel és elronthatalan!
Így néz ki, amikor kivesszük a sütőből, viszont ilyenkor még túl forró. Ezután véget nem érőnek tűnő percek jönnek, amíg a piténk legalább langyosra nem hűl.
Gyerekkoromban már nyáron elkészült az első almás pite, nyári almából. Először a lehullott almákból készített nagymamám, mondván, hogy azok már biztos érettek. Nagyi mindig a “magyar klasszikus” ptiét készítette; nagy tepsi “almás sütit” (én így hívtam), alul-felül tésztával, középen jó sok almás töltelékkel. Iszonyatos mennyiségű almát reszelt le, becukrozta, aztán jöttem én: alma csipegetés közben buzgón csavartam a cukros alma levét, mert tudtam, hogy utána a levet is én ihatom meg!
Egyelőre nem vagyunk olyan sokan, mint annak idején nagymamámnál, ezért egy egész, nagy tepsi almás süti nem biztos, hogy hamar elfogyna ezért szoktam én kerek piteformában almás pitét sütni. Mostanában a bevitt cukor és szénhidrát mennyiségét is kell(ene) figyelnem, ezért készült a pite alap teljes kiőrlésű lisztből nyírfacukorral. A karamell krémnél -sajnos – nem tudtam a cukrot kihagyni (a nyírfacukor és a Xilit nem karamellizálható), de nádcukrot használtam. (Sima kristálycukrot is lehet.) Rusztikus, fincsi és elronthatatlan!
Hozzávalók (1 normál méretű, kerek pite formához):
A pite alaphoz:
– 15 dkg teljes kiőrlésű búzaliszt
– 1 púpos ek nyírfacukor
– 8-9 dkg hideg vaj kockákra vágva
– 1 púpos ek tejföl
– 1 kisebb tojás
– 2 ek jéghideg víz
A száraz hozzávalókat és a felkockázott vajat elmorzsoltam, majd gyors mozdulatokkal összedolgoztam a nedves hozzávalókkal (tojás, tejföl, víz). FONTOS, hogy ne gyúrjuk túl, épp’ csak állítsuk össze! 2 follpack réteg között kinyújtottam (jó vékony lett, de ez engem egy cseppet sem zavart, mert a töltelék a lényeg, nem????) és beelsimítottam egy kivajazott pite formába. Villával megszúrkáltam és betettem a hűtőbe kb. fél órára.
Közben bekapcsoltam a sütőt 200 fokra és nekiláttam a tölteléknek.
Töltelék:
– 8 jonatán (vagy más savanykás) alma meghámozva, cikkekre vágva
– 10 dkg (nád)cukor
– 2,5 dl tejszín
– 4 tojás sárgája
– 1 ek (zabpehely) liszt
1. Miközben az almát tisztítottam és daraboltam, felolvasztottam a cukrot egy serpenyőben.
2. Az olvadt, karamellizált cukorhoz adtam az alma darabokat és kevergetve pár percig sütöttem-pároltam. (Amikor a hideg almát az olvadt cukorba teszzük, a cukor kicsit össze fog csomósódni, de ettől ne ijedjünk meg!) Amikor az alma picit megpuhlt (Mondjuk kb. 5 perc után), az almát szedjük ki egy tálba, az összecsomósodott cukrot tegyük vissza a serpenyőbe!
3. Adjuk a tejszínt a cukorhoz és olvasszuk fel ismét a cukrot a tejszínben.
4. Közben tegyünk a pite alapra egy darab sütőpapírt és kevés babot (v. lencsét) és jön a vaksütés 15 percig a 200 fokos sütőben. 15 perc után vegyük ki a tésztát, dobjuk ki a papírt (és a nehezéket.)
4. Rendezzük el az alma gerezdeket a tésztán, az almáról visszamaradt levet öntsük a tejszínes cukorhoz!
A 4 felvert tojás sárgáját keverjük el 1 ek liszttel, ezt a keveréket keverjük a tejszínhez és öntsük az almára.
5. Vegyük le a sütőt 160 fokra és 40 percig süssük a pitét!
6. Vegyük kia sütőből, hagyjuk hűlni. Langyosan, vagy hidegen, magában, avgy vanília fagyival együk!
Gyere és látogass el a Facebook oldalamra vagy kövess az Instagramon és a Pinteresten.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: