Akik szokták figyelni a Facebook oldalunkat, azok tudják, hogy időnként felteszünk képeket a bentoinkról, melyeket nagy érdeklődéssel fogadtok. Többen kérdeztétek már e-mailben is, hogy mi is az a bento, mi lehet a bento(ban), pálcikával kell-e belőle enni, stb…
Ezért ebben a posztban megpróbáljuk összefoglalni mindazt, amit a bento-ról tudni érdemes. A teljesség igénye nélkül…
Mi is hát a BENTO?
A bento japánul: 弁当 (ejtsd: bentó, ill. udvarias formulával obentó) jelenti azt a tárolóedényt (legyen az bármilyen formájú, anyagú, emeletes, vagy nem emeletes), amibe a japánok az ebédet (uzsonnát, tízórait) csomagolják, illetve jelenti magát a csomagolt ételt is (amit pálcikával, vagy villával-kanállal fogyasztanak el.)
Japánban külön “bento iparág van”; rengeteg üzletben, sőt, szaküzletben vehetők meg a szebbnél-szebb, dizájnosabbnál-dizájnosabb bento dobozok. Vannak műanyag, lakk, és fém dobozok is, tradicionális mintákkal vagy éppen népszerű mesefigurákkal díszítve. Vagy éppen csak minimalista, díszítés nélküli, egyszínű dobozok. Vannak mobil rekeszekkel együtt árult, illetve emeletes dobozok és kaphatók mindenféle kiegészítők is hozzá; színben és stílusban a dobozhoz illő evőpálcika, kis táska, mindenféle szószok tárolására alkalmas, műanyag dobozocskák, mindenféle műanyag kütyü (pl. fogpiszkáló-szerűségek), amivel fel lehet dobni egy kajás dobozt. (Ezekről érdemes lenne külön posztot írni!)
Igazából bármilyen doboz alkalmas bento készítéshez, a nálunk árult sima, műanyag dobozok is, hiszen azokban is lehet ételt ízlésesen összekészíteni. Aki tehát saját maga szeretne ebédes dobozt gyártani, annak elég egy jól záródó műanyag dobozt beszerezni.
Japánon kívül a legtöbben a bentot a “figurális ételekkel” azonosítják. Itt máris el kell oszlatnunk egy tévhitet: a legtöbb japán NEM formáz a bento hozzávalóiból állatokat, rajzfilmfigurákat és tájképeket!!!!! (Ezt saját tapasztalatból tudom.) És ez az a pont, ahol kitérünk a bento különböző fajtáira.
Bento-fajták
1. Kyaraben
Külföldön sokan ezt a műfajt nevezik bentonak. Ez az ún. “kyaraben” (ejtsd:kjaraben, a “character”, tehát figura és “bento” összevonásával kreált szó), de ez inkább egy hobbi, semmint a mindennapos bento készítés megszokott formája. Általában az anyukák szoktak a kisebb gyerekeiknek ilyen figurális ebédes dobozokat készíteni, sőt, komoly versenyeket is szoktak a kyaraben rajongók számára rendezni. Viszont a hétköznapi életben az emberek nagy része egyáltalán nem készít ilyen bentokat!
2. A BENTO (értsd ezalatt a hétköznapi bentot):
Házilag is gyorsan elkészíthető ételekből álló csomagolt ebéd. Bármi kerülhet bele; hal, hús, rizs és tészta is. A leggyakoribb a sima, japán párolt rizs hallal vagy hússal és többféle párolt zöldséggel, salátával kombinálva. Mint pl. ezekben a dobozokban:
A japánok többsége általában reggel dobja össze a bentoját, de aki nem akar ezzel időt tölteni, az munkába menet útközben is bőséges bento választékot talál a szupermarketekben, állomásokon (ezek az ekiben-ek, ezekről is érdemes lenne írni, mert nagyon sokszínűek!), kisebb üzletekben. Sőt, a legtöbb üzletben még fel is melegítik nekünk az ételt, ha kérjük!
3. Piknik bento (kouraku bento): piknikekre készített, sokféle apróságot tartalmazó bento, mint pl. ezek:
(Végül is, nem rossz ötlet bentot csomagolni egy kellemes kirándulásra, piknikre. Sokkal jobb, mint egy vattacukrot magunkba tömni!:)
4. Ünnepi, formális bento (makunouchi bento)
A makunouchi bentot étteremben fogyasztják. Ízlésesen elkészített ételes doboz ez, maga a doboz rendszerint lakk doboz, vagy fából készült doboz és állandó alkotóeleme a hófehér párolt rizs.
Amint látható, a bento sokszínű és sokféle; gyakorlatilag bármi kerülhet bele. Mi azért kezdtünk a “bentozásba”, mert 1. nem akarunk minden nap változó minőségű péksütiket (vagy szendvicseket) enni ebédre, 2. a legtöbb ételkiszállítóval sem mindig vagyunk “kibékülve” (lásd:szeletelhető főzelékek telenyomva liszttel, keményítővel), 3. az étteremben evés/étteremből rendelés drága (és az sem mindig jó!), 4. szeretnénk a mennyiséget kordában tartani, 5. nemcsak egyfélét, de változatosan és többfélét is szeretnénk enni. (A két utolsó talán a két legfontosabb ok.)
A következő posztban képes összefoglalót és rövid leírást láthattok eddigi bentoinkról, melyeket már eddig is posztoltunk a Facebook oldalunkon!
Gyere és látogass el a Facebook oldalamra vagy kövess az Instagramon és a Pinteresten.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: