Hétköznapi, gyors és finom bento (nemcsak papáknak)!
A bento tartalma:
Már kezdjük unni a telet, a hideget és a szürkeséget. Szerencsére ma már kicsit vidámabb volt az idő; a nap is kisütött néhány órára! Ráadásul délután már igazi “kora tavasz illat”, az a bizonyos föld-eső keveréke űszerezte meg a levegőt, úgyhogy reméljük, hogy hamarosan végérvényesen is beköszönt a várva-várt jó idő és a tavasz a sok gyönyörű virággal és hamarosan megjelennek az első zsenge zöldségek is. Addig is jól jön egy kis “színterápiás” tápláló leves!
A februári cukor- és édességmentes kihívás harmadik hete nagyon könnyen ment. Édességet már szinte egyáltalán nem kívántam. Nap elején inkább a nyers zöldségeket ettem, minden reggel kikészítettem magamnak rágcsákat (sárgarépa csíkokat, zellerszárat, kígyóuborkát). Napközben pedig a zöldséges ételeket ettem, leginkább laktató leveseket, például sárgarépából krémlevest, aztán paradicsomlevest és meleg salátákat. Már többen megkérdezték tőlem a héten, mi történt velem, hogy ennyi zöldséget eszem?
A kihívás második hete óta, a hét minden napján (egy pihenőnap kivételével) rálülök a szobabiciklinkre 20-30 percre vagy pedig Andi barátnőmnél tornázom a szomszédban. Meggyőződésem, hogy így még hatásosabb lesz a cukormentes hónap!
Az utóbbi időben a kisfiam is rákapott a zöldségekre. Imád a lakásban a nyers répával szaladgálni, eddig is rengeteg zöldséget evett, de egyre többször rágcsálja a paradicsomot, a zellerszárat, szereti a leveseket is, és mindenfajta gyümölcsöt. Ezen a héten őt is bevontam a cukormentes hónap étrendjébe. Ennek nálunk sok-sok zöldséges étel adja az alapját, nyers zöldségből és gyümölcsből is nagyon sokat fogyasztunk. Nagy öröm volt, hogy ezen a héten (másfél évesen!) megtanulta szívószállal inni a mandulatejet + megette a kelkáposzta főzelékemet is (ami szerintem krumplival sűrítve és kevés fokhagymával igenis finom!).
Azért a bűnőzés sem maradt el, sajnos… Nagymamámat látogattuk meg a hét közepén, és isteni finom betűnyomdás kekszekkel leptük meg őt. Amikor kisültek, még erős voltam, de mikor már a kisfiammal az ölében, mindketten előttem ropogtatták azokat a kerek, lapos, porhanyós, vajas kekszeket, már nem tudtam ellenállni nekik. Csak kettőt ettem (vagy hármat?), bár azokat sem kellett volna, mert nem okozott akkora örömet, mint amennyire megkívántam azokat a kekszeket….
A kihívásból már csak egy hét van hátra. Számomra szuper dolog, hogy néhány hét alatt sikerült átállni egy egészséges étrendre és elhagyni rengeteg egészségtelen alapélelmiszert… Édességet, cukros ételeket már év eleje óta nem tartunk itthon és a kihívás kezdetétől rengeteg zöldséget eszünk. Igaz, hogy Zizi előírásaiból több szabályt nem tartottam be: tejtermékek közül például joghurtot, túrót időnként ettem – tudatosan – de a tehéntejet teljesen elhagytuk itthon, és helyette növényi tejeket iszom.
Ezen a héten ezt a cukor- és lisztmentes vegetáriánus pásztorpitét sütöttem, amiben rengeteg zöldség van. Aki eszik húst, annak köretként is kiváló, például rizs vagy sült krumpli helyett, vegetáriánusoknak pedig egytálételként tökéletes fogás. A receptet Annabel Karmel: Babaétrend c. könyvéből kölcsönöztem, az összetevőkön és arányokon módosítottam kicsit.
Mióta örök mozgásban vagyunk B.-vel, mindig készítek dobozkákba egészséges rágcsákat, ha elutazunk. Rengeteg egészséges falatka van, ami jól csomagolható, de akár kézzel is ehető. Íme néhány étel, amit a baba evőeszköz nélkül is könnyen ehet:
– puha avókádódarabok
– szendvicskenyér gyümölcspéppel
– bármilyen puha érett gyümölcs
– kicsit megpárolt almaszeletkék
– frissen reszelt sárgarépa vagy alma
– főtt édesburgonya (vagy más zöldség-) falatkák,
– babakeksz….
Hét elején mini szendvicseket készítettem a bentoba, kétféle szendvicskrémmel. A tonhalkrém családi recept és örök kedvenc nálunk. Remek ízét a petrezselyem, a citromlé és kevés mustár adja, kenhetőségét pedig kevés vaj. A másik szendvicsbe pedig banános túrókrém került, amit akkor kísérleteztem ki, amikor B. már pici korában megette a túrót és a mézet is. Azóta rendszeresen készítem neki, mert ez a kence sokkal egészségesebb, mint a bolti túrókrém. Kevertem már sárgabarackkal is, működik és nektarinnal is nagyon finom! A banán önmagában megédesíti a krémet, de aki édesebben szereti, tegyen bele kevés mézet is. Az édesítésre használt termékek közül a méz az egyik legértékesebb. B és C vitaminokat is tartalmaz, ásványianyag-tartalma is fontos, mert káliumot, kalciumot és magnéziumot, kisebb mértékben pedig rezet és vasat is találunk benne. Arra azonban figyelni kell, ha kávéba vagy teába használjuk édesítőszernek, várjunk, amíg az ital lehűl 50 fok alá, hogy ne károsodjanak ezek a fontos összetevők.
A februári cukor- és édességmentes hónap második hete nehezebben ment, mint az első. Többször éreztem, hogy pótolnom kell valamivel az édességet. Jobb ezeket a helyzeteket elkerülni, de ha nem sikerül, ilyenkor jöhet az aszalt gyümölcs (leginkább mazsolát ettem), a frissen facsart/centrifugázott édesebb zöldséglevek (nálunk a répalé és a céklalé fogyott gyakrabban) és a “megmentő” cukormentes palacsinta. A kávét első héten teljesen kerültem, de ezen a héten sajnos gyakran ittam… Viszont alkut kötöttem magammal, cukor nélkül iszom, rizstejjel vagy mandulatejjel. Sikerélmény, hogy egyre több friss zöldség fogy itthon, még mindig bírom édesség, péksütemény nélkül, teljesen átálltunk itthon a növényi tejekre, ráadásul most már cukor nélkül sem tűnik keserűnek a kávém!
Most pedig jöjjön ez a nagyon egyszerű, ropogós saláta recept!
Év végi fogadalmaim egyike volt, hogy idén rendbe teszem a kinyomtatott és újságokból kivágott receptjeimet. A nagyjából 50 szakácskönyvem mellett a polcon ott sorakozik legalább 300 kártya, még annál is több kivágott, összegyűjtött recept és arra vár, hogy szétválogassam, rendszerezzem őket és helyükre kerüljenek végre. Ezen a héten nekiláttam: londoni barátnőmtől pár évvel ezelőtt kaptam egy fantasztikus recipe book-ot, és most minden nap kis adagokban ebbe ragasztgatom a kivágott, szétválogatott recepteket….
Így akadtam erre a nagyszerű salátára: az a legjobb benne, hogy a hozzávalók tetszés szerint változtathatók. Édeskömény adja az alapját, kígyóuborka, sárgarépa és lila hagyma kerül még bele. Adható hozzá bármilyen hétköznapi alapanyag, például retek vagy apróra vágott dió is. Egyszerű, színes saláta lesz az eredmény!
Bilák Imrét egy évvel ezelőtt már kifaggattuk vad ízvilágú bonbonjairól, s akkor azt ígértük, folytatjuk a beszélgetést. Örömmel jelentjük, több újdonság született azóta a csokoládémester műhelyében. Most a szezon különlegességeiről, Bálint-nap újdonságairól, trendekről kérdeztük és arról, hogy ő mire készül ebben az évben.
Milyen bonbonok mondhatóak a szezon újdonságainak és különlegességeinek?
Valentin-napon a datolyás-rózsavizes-marcipános szivecskét és a rózsa-litchi-málnás bonbont nagyon sokan szeretik. A bonbonválogatást a boltok ilyenkor külön dobozba csomagolják. A téli szezon elején a bonbonokban általában a fűtő fűszerek népszerűbbek, mint a fahéj, a chili, a kardamom. Amikor már kifelé megyünk a télből, a gyümölcsösebb bonbonokat kezdik szeretni: most például a málnás, a ribizli-zöldbors, az erdei gyümölcs és a citromos kosár a népszerűek. Ezek mind-mind frissítő, gyümölcsösebb ízek. A jelenlegi szezonnak ezek a kedveltebb ízei. A nyarancsos egy vízválasztó, mert abba teszek szegfűszeget és az már egy karácsonyi ízhatás. Nyáron például a mentás bonbon népszerű.
Jellemzően melyek a legnépszerűbb bonbonjaid?
Szezontól függetlenül a méz-karamellát nagyon szeretik. A rózsa-litchi-málnásnak töretlen sikere van, a kecskesajtosnak és a körtepálinkás-kecskesajtosnak is. Idén egyre több fogy a gorgonzolásból is. Most már nem lepődnek meg annyira a sajtos csokin, mint az elején, és egy sajtbolt is rendszeresen rendel…
Mik a terveid?
Valószínűleg idén elkészül az első táblás csokoládé kollekció, aminek a madagaszkári nyírfacukros csokoládé fogja adni a gerincét. Szeptemberre biztosan elkészül a töltött csokoládéknak az első része, illetve a forró csokoládék és a gyümölcskaramellák is.
Milyennek látod az itthoni csokoládéfogyasztási kultúrát?
Magyarországon egy fejlődő csokoládé kultúrát látok. A csokoládé készítők felelőssége is, hogy ezt ne csak kiszolgálják, hanem fejlesszék is. Abból lesz Magyarországon egy jól fejlődő csokoládéfogyasztási kultúra, ha sok kreatív elme kezd el ezen gondolkodni és nem csak kopírozni. A mostani trend a minőségi csokoládé felé hajlik. Most már kezdjük megérteni, hogy a tortabevonó az nem csokoládé és mit jelent a couverture csokoládé…
Hol kaphatóak a bonbonjaid?
Több boltba szállítok: az Azték Csokoládézóba (Deák tér), a Noir ChocoBarba (Budapest, Hegedű utca), a Jancsi és Juliskába, Szentendrén az Éden Édességbe és Budán a Csokissimoba (Kiss János altábornagy utca).
Fotók: wannabe chef
– Curry-s barnarizses egytál (hagyma, kaliorniai paprika, darált hús, barna rizs, petrezselyemzöld)
– Tükörtojás
– Edamame (zöld szójabab) nyársak
– Mandarin, alma, kiwi
Fokhagymás-zöldfűszeres sült garnélák omlett csíkos rizságyon
Zöldségek: sárgarépa virágok, zöldbab, uborka szeletek és piros kaliorniai paprika kockák.
A bento felső részében: kókuszos-kókusztejes palacsinta
Januárban, mikor nagy örömünkre túlléptük az 1000 fős tábort, arról írtunk, milyen újdonságokat tervezünk a blogra ebben az évben: az ötletes, könnyen elkészíthető finomságokon túl még több egészséges receptet fogunk megosztani veletek és szeretnénk még többször gondolni a vegákra és a vegánokra is. Januárban készült a blogra egy vegán málnás muffin és egy cukormentes banános palacsinta is, ezekről az elmúlt hetekben már több pozitív visszajelzés is érkezett tőletek.
A februári folytatáshoz (és 2013-as gasztrofogadalmaim betartásához!) Zizi februári cukor- és édességmentes kihívása kapóra jött! Év eleje óta tudatosan kerülöm a cukrot, a péksüteményeket és mindenféle édességet. (Ehhez a kezdő lökést Dr. T. Colin Campbell táplálkozástudománnyal kapcsolatos, Kína tanulmány című könyve adta. Megdöbbentő összefüggésekre mutat rá a táplálkozás és a leggyakoribb betegségek, például a szívbetegség, az elhízás, a cukorbetegség, a rák és az autoimmun betegségek között…. ).
A februári kihívás első hete nem volt könnyű. Továbbra is sikerült tartanom magam a már januárban elkezdett édesség-böjthöz: kerülöm a péksüteményeket, a cukortartalmú ételeket, a kihívás óta viszont nem iszom kávét és szegény blogot is alapos diétára fogtuk…. Minden nap készül nálunk leves sok friss zöldséggel és rengeteg zöldséglevet is préselünk itthon. Megvontam magamtól mindenféle cukortartalmú félkész és készételt, bár be kell valljam, néhányszor elcsábultam egy-egy gyümölcsjoghurtra.
Az első napokban az volt a legnehezebb, hogy milyen “helyettesítő” ételeket válasszak. Az én “szabályaim” helyett leírom nektek, hogy itthon mivel helyettesítjük a félkész és készételeket:
– fehér lisztből készült élesztős pékáruk helyett: előnyben más gabonafélék, például quinoa és barnarizs
– cukorral bevont müzli/gabonapehely helyett: zabpehely, pirított mandula, dió
– gyümölcsös joghurtok helyett: növényi tejek (mandulatej, rizstej, zabtej)
– fűszerkockák helyett: friss zöldfűszerek
– különböző (édes) rágcsálnivalók helyett: szárított gyümölcsök, elsősorban sárgabarack, aszalt szilva, mazsola, almacsipsz
– méz, cukor, juharszirup és egyéb édesítők helyett: banán és alma édesítőként
– cukros gyümölcslevek helyett: frissen préselt zöldséglé, 100%-os gyümölcslé
– kávé helyett: gyümölcs- és gyógytea
Jövő héten is készülök beszámolóval, a tapasztalataimról, az eredményekről és az édesség utáni sóvárgásokról 🙂 Ha van kedvetek, csatlakozzatok a kihíváshoz ti is!
Most pedig jöjjön a quinoa saláta receptje.
-“Ja, tudom már! A bento az, amikor kajából csinálnak kismacit, meg cicát, meg ilyeneket!”- mondta nem is olyan régen egy ismerősöm.
NEM! Nem az! Vagyis NEM CSAK az. A bento ízlésesen összekészített, változatos ebéd, (vagy uzsonnás) doboz, amiben az ételek ízlésesen vannak elrendezve.