Rajongásunk a tempuráért változtalan, nem szűnik. Ez nem is csoda, hiszen viszonylag gyorsan elkészíthető a ropogós bundájú finomság és – gyakorlatilag – bármilyen zöldségből, halból, rákféléből készíthető. Nem csoda, hogy szerte a világon nagyon népszerű ez a japán ételként elkönyvelt fogás. Őszi zöldségekből is nagyon finom; mi most gombából, vékonyra szeletelt sárgarépából, édesburgonyából, sütőtökből és padlizsánból készítettük. Óóóóóóóó, ha tudnák a rántott karfiol készítők és egyéb zöldségeket panírozók, hogy mennyivel kevesebb vesződés van a tenpurával és milyen finom lesz a végeredmény, egy percig sem várnának tovább és garantáltan kipróbálnák! (Utána pedig, kik azonnal, kik fokozatosan, de áttérnének a hagyományos panírról!)
Ebben a posztban már szó volt a tenpura bundájáról, de a legfontosabb tudnivalókat most újra összefoglaljuk.
1. Az igazán finom, ropogós bunda titka a megfelelő tenpura liszt keverék és a jéghideg víz. Japánban minden boltban árulnak tenpura liszt keveréket, nálunk ázsiai élelmiszer üzletekben és fűszerboltokban lehet kapni, de ha nincs a közelben ilyen bolt, akkor sem kell megijedni, mert otthon is könnyen elkészíthető liszt, étkezési keményítő és pici sütőpor keverékéből.
2. Sütéskor az olajnak kb. 160-170 fokosnak kell lennie. Kisebb adagokban süssük a zöldségeket, mert ha egyszerre sokat teszünk az olajba, lecsökkenhet a hőmérséklete és akkor már nem sül szép, ropogósra a tenpura és az olaj eláztathatja a panírt. Az olaj hőmérsékletét legegyszerűbben egy pár fa evőpálcikával, vagy egy vékonyabb nyelű fakanál segítségével ellenőrizhetjük: állítsuk a pálcikákat/fakanalat (nyelével lefelé) az olajjal teli lábasba úgy, hogy a pálcika vége/fakanál nyele teljesen leérjen a lábas aljába. Ha a fa pálcika körül apró buborékok jelentkeznek, akkor már kellőképpen felmelegedett az olaj.
3. A zöldségeket nyersen forgassuk a masszába és süssük ki. Nem kell megijedni, nem maradnak kemények, nyersek; sütés közben kellőképpen meg is puhulnak majd.
4. A tenpura elengedhetetlen kelléke a reszelt jégcsapretekkel kevert szósz és párolt rizs!
Hozzávalók:
– vékonyra szeletelt sárgarépa, sütőtök, padlizsán, édesburgonya; gomba (pl. shimeji)
– A tenpura mixhez: 10 dkg átszitált liszt+10 dkg étkezési keményítő + 1 késhegynyi sütőpor + 2,5-3 dl jéghideg víz összekeverve.
– olaj a sütéshez+1 ek keményítő (meghinteni vele a zöldségeket)
– A szószhoz: 1 dl dashi (1dl víz + 2 mk instant dashi) + 2 ek szake + 2 ek mirin + 1-2 tk cukor + 2-3 ek szójaszósz keveréke; személyenként egy-egy nagy csipet reszelt jégcsapretek.
1. A tenpura tésztához a vizet kimérem és beteszem a mélyhűtőbe, hogy jéghidegre hűljön. (Én mindig megvárom, hogy hártyás legyen a teteje.)
2. Elkészítem a szószt: A forró vízben feloldom az instant dashit, hozzákeverem a szósz többi hozzávalóját. (Akinek édesebben jobban ízlik, az tegyen még bele cukrot, aki sósabban szereti, az tegyen még bele szójaszószt.) Felforralom, főzöm 1-2 percig. Félreteszem hűlni.
3. Odateszem az olajat melegedni, közben egy tálban összekeverem az 1 ek keményítőt a julienne-re vágott zöldségekkel. Egy másik tálba kiméren a lisztet és az étkezési keményítőt, elkeverem a sóval, a sütőporral és a jéghideg vízzel. NEM SZABAD TÚLKEVERNI, mert akkor kicsapódik a glutén a lisztből és a tenpura nem lesz ropogós! Épp csak keverjük el a liszttel. Ha a tészta nagyon sűrűnek tűnik, adjuk hozzá még pici vizet.
4. Mártsuk a felszeletelt, keményítővel meghintett zöldségeket a masszába, majd a forró olajban süssük ki. (A zöldségek mindkét oldalát aranyszínűre süssük!)
5. Tálalás: Párolt rizzsel a legfinomabb és persze a tenpura szósszal, ebbe mártogassuk a zöldségeket.
Itadakimasu! (=Jó étvágyat!)
Korábbi tenpura receptjeink:
Bundás zöldségek rizságyon, azaz kakiage don
Gyere és látogass el a Facebook oldalamra vagy kövess az Instagramon és a Pinteresten.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: