Röviden: ez az étel egyszerű, de nagyszerű! Elkészíteni egyszerű, könnyű étel, jól is néz ki és nem utolsó sorban isteni finom, tele a misztikus, leírhatalan umamival a miszonak köszönhetően. Bár a magyar lakosság körében -egyelőre- nem túl elterjedt a miszo, de aki rászánja magát és vesz egy kisebb dobozzal/zacskóval egészen biztos, hogy nem fog csalódni, főleg akkor nem, ha elkészíti ezeket a nyársakat. Nálunk az egyik nagy kedvenc, gyakran készítem. Véleményem szerint az íze jól jellemzi a japán konyhát (merthogy a receptnek japán alapjai vannak!): egyszerű, ugyanakkor nagyon komplex. Ki kell próbálni!
A recept alapját egy közkedvelt japán étel, a miszoban pácolt, sült sertéskaraj (豚ロースの味噌漬け焼き) képezi. (Japán munkatársam rendszeresen mangalica karajból készíti.) Csirkemellből viszont sokkal hamarabb elkészíthető, mert a hús nagyon hamar átsül és megpuhul. Párolt rizzsel (és egy adag miszo levessel) is isteni, de akinek nem lenne elég a miszos pác komplett íze, nyugodtan tálalhatja bármilyen szósszal.
Hozzávalók:
– 1 csirkemell falatokra vágva
– 1 ek miszo
– 1 nagy gerezd, zúzott fokhagyma
– 1 tk szójaszósz (japán)
– 1 tk mirin (édes japán főzőbor)
– 1 tk szake (ez egy másik fajta főzőbor)
– 1 erősebb nylon zacskó a pácoláshoz
– bambusznyársak
– kevés olaj a hús megkenéséhez grillezés/sütés előtt
– apróra vágott snidling/újhagyma zöldje (díszítés)
1. A miszot összekeverem a zúzott fokhagymával, szójaszósszal, mirinnel, szakéval.
2. A nylon zacskóba teszem a falatokra vágott húst, ráöntöm a pácot, majd a zacskó száját összefogva a pácot alaposan bedörzsölöm a húsba. A zacskót összekötöm egy gumigyűrűvel és mehet a hűtőbe egy éjszakára.
3. Másnap bekapcsolom a grillt 180 fokra, bambusznyársra húzom a húst, majd lekenem kevés olajjal (így nem fog kiszáradni) és pár perc alatt minden oldalát szép pirosra grillezem. Kiolajozott serpenyőben is megsüthető.
4. Tálaláskor meghintem apróra vágott snidlinggel/újhagyma zöldjével.
Dióhéjban a miszoról: A miszo (japánul: 味噌,みそ) megérne egy külön litániát, de komolyan! Fermentált, tejsavas erjesztéssel, tengeri sóval érlelt “paszta”, amely rizsből és/vagy árpából és szójababból készül. Sűrű, barna paszta, amely egyik alapvető alapanyaga a japán és a makrobiotikus gyógyító konyhának. Élő enzimeket tartalmaz, amelyek elősegítik az emésztést, egyensúlyban tartják a szervezetben a fehérjéket, ásványi anyagokat, vitaminokat. Naphosszat sorolhatnánk jótékony hatásait. (Szigorú értelemben véve az igazi miszo az, amit legalább 12 hónapon át és cédrus hordóban érleltek. Természetesen a gépesített, profitot hajhászó élelmiszeriparban ezt elég lenne kivitelezni, így a gyári miszok általában gyorsérlelésűek. Nálunk a Clearspring, illetve Terasana márkák azok, amelyeket hosszú hónapokon át és cédrus hordókban fermentáltak, ezek kiváló minőségű, bio termékek.)
A legtöbben először miszo leves formájában találkoznak vele. A miszo leves is egy egyszerű, de nagyon finom étel; nagyon jó a háborgó gyomorra, megfázáskor is jól átmelegít, de nem kell különösebb ok ahhoz, hogy miszo levest együnk! A japánok pl. nagyon gyakran fogyasztják: ebédre, vacsorára, sőt, még reggelire is. Lehet kételkedni, de egy tálka finom miszo leves zöldségekkel jó kezdése lehet a napnak.
Nemcsak leveshez, de pácokhoz, öntetekhez is használható.
Ez az étel (padlizsán édekés miszo szósszal) is miszo hozzáadásával készült, a recept itt található:
https://wannabechef.cafeblog.hu/2013/10/04/padlizsan-miszo-szosszal/
Miszo az alábbi helyeken mindig kapható:
1. Koreai-japán élelmiszerbolt (Rózsadomb Center, 1025 Bp, Törökvészi út 87-91.) – az eladók jól ismerik az alapanyagokat, segíteni a választásban, ha kell.
2. Biosétány, Mammut I. – itt bio miszokat, mirint, szójaszószt és szakét lehet venni.
3. NiceRice (1075 Bp, Kazinczy u. 35.) – makrobiotikus, vegán, bio bolt, bio termékekkel.
Korábbi “nyársas” receptjeink:
Gyömbéres-szójaszószos csirkenyársak újhagymával
Gyere és látogass el a Facebook oldalamra vagy kövess az Instagramon és a Pinteresten.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: