Zita blogját évek óta követem. A stílusa, a nyálcsorgató képei egyediek, magával ragadóak. A tavalyi cukormentes kihívása alkalmával ismerkedtünk meg személyesen, majd később a neten keresztül leveleztünk többször. Azóta sok receptjét kipróbáltam, nagy kedvenc nálunk itthon a quinoa fasírt és a brokkoli pestos tészta. Érdemes böngészni az oldalát! Blogját főleg azoknak ajánlom, akik szeretnének megismerkedni a vegetáriánus és vegán konyha változatos ízvilágával.
Egy krémes polenta receptet oszt meg most veletek a blogunkon, pirított balzsamecetes kelbimbóval. A recept után interjút is olvashattok vele, hogy jobban megismerhessétek őt…..
A kisütött palacsintákat vágjuk szélesebb csíkokra és friss zöldfűszerekkel saláta levelekbe tekerve, mártogatóssal fogyasszuk!
Vietnámi palacsinta sok-sok zölddel
Az egyik legjobb kaja, amit a tavasz közeledtével el tudok képzelni! Percek alatt elkészíthető, nem kell különösebb főzési tudomány hozzá és iszonyat mennyiségű zöldet (salátalevél, friss zöldfűszerek) meg lehet enni vele, méghozzá észrevétlenül! “Az Isten is street food-nak teremtette. Vagy party kajának.”-írta Funky Pho róla. Én azonban tovább mennék: nemcsak party kajának jó, hanem bármikor, szóval próbáljátok ki! (Mellesleg glutén- és tejmentes!)
A február több szempontból fontos hónap nálunk a családban: februárban született anyukám, és fiú ikertestvéremmel is ebben a hónapban tartjuk a szülinapunkat. Aki rendszeresen olvassa a blogot, az újévi bejegyzésemből rájöhetett, hogy a 2 és fél éves kisfiúnk mellé most érkezik egy kistesó is. Négyen lettünk! Most van talán a legizgalmasabb, és legkülönlegesebb februárunk. Kisfiam, B. mellett eddig sem unatkoztam. Biztos vagyok benne, hogy kétgyermekes anyukaként ritkán lesz részem abban a kiváltságban, hogy kipihenten, frissen és üdén induljak majd neki a napnak, de a blogot igyekszem majd mindig izgalmas bejegyzésekkel frissíteni.
Hamarosan lesznek új receptek, és rövid időn belül kiváló vendégbloggerektől is olvashattok interjúkat, vendég bejegyzéseket. Jövő héten elsőként Zizitől (Zizi kalandjai)!
Egytálétel vagy saláta? Is-is! Laktató, finom, kellőképpen színes, így könnyebb elfelejteni, hogy még mindig tél van, viszont a lilahgyma és a petrezselyem üde íze már a tavaszt juttatja eszünkbe. Gyorsan elkészíthető ezért pl. jó kis vacsi lehet hétköznapi sietős estéken.
A quinoát nagyon szeretjük, bár eleinte kicsit idegengedtünk a “vizuális megjelenésétől”, de ne ítéljünk külső alapján! Egyébként is ódákat zengenek róla, hamar elkészül, szóval érdemes kipróbálni! Ennek a salinak külön-külön is finomak a hozzávalói, együtt pedig igazán komplex és különleges ízt adnak; üde is és pont annyira édeskés, mint amennyire savanykás egy csipetnyi tűzzel megfűszerezve.
Ezt a kézi készítésű trüffelt Bilák Imre kézműves csokoládékészítő mesteri segítségével alkothattuk meg. Imre 8 éve készít Magyarországon bonbonokat, ezalatt rengeteg fűszert párosított különböző égtájakról származó csokoládéval. Kollekcióit külföldi, holland és távol-keleti konyhák alapanyagai és fűszerei ihletik. Ez a trüffel amellett, hogy iszonyú finom, otthon is kikísérletezhető. Az alaprecept egy kínai fűszerkeverékkel készült (nagyobb fűszerboltokban beszerezhető), de próbálkozhattok az alaprecepttel is, fűszer nélkül, esetleg más ízesítéssel.
Valentin napra, selyempapírba csomagolva klassz ajándék lesz! Reméljük, első videóreceptünk meghozza a kedvetek az otthoni csokizáshoz, az érdeklődőknek pedig ahhoz, hogy ellátogassanak valamelyik budapesti csokoládézóba, ahol találkozhatnak Bilák Imre kézműves bonbonjaival.
Felmelegítjük a fűszerrel elkevert tejszínt, majd 20 percig pihenni hagyjuk. A tejszínes-fűszeres keveréket ráöntjük az összetört csokoládékra és vízgőz felett felolvasztjuk, majd belekeverjük a szobahőmérsékletű vajat is. A masszát nyomózsákba töltjük, és sütőpapírra egyenletes formákat nyomunk, majd megvárjuk amíg teljesen kihűlnek. Ezután vízgőz felett megolvasztott (legalább 63%-os) étcsokoládéba mártjuk őket egy villa segítségével, majd cukrozatlan kakaóporba meghempergetjük a trüffeleket.
A videót készítette: Schubert István és Baukó Dániel
Sokáig töprengtem, hogy február 14-ére milyen saját készítésű gasztro ajándékot készítsek. Mindenképpen valamilyen gyors, csokis bonbont terveztem. Ezeket a mandulás-csokis finomságokat negyedórás művelet elkészíteni: az alapja őrölt mandula, kevés cukormentes lekvár és nádporcukor keveréke. Az apró, csokis édességeket úgy szerettem volna becsomagolni, mint a szaloncukrot, és Pasztellbarokk Zita barátnőm adta az ötletet a selyempapír beszerzéséhez.
Recept (kb. 10 db bonbonhoz):
10 dkg őrölt mandula
4 dkg nádporcukor
fél evőkanál cukormentes pikáns gyümölcslekvár (például szilva, vagy málna)
kevés víz (kb. fél evőkanál víz)
10 dkg 60-70 %-os étcsokoládé
1. A mandulát, a porcukrot és a lekvárt összekeverem egy tálba annyi vízzel, hogy formálható masszát kapjak. Golyókat formázok belőle (nagyjából 10 darabot), és hűtőbe teszem.
2. Vízgőz felett felolvasztom a étcsokoládét, majd a mandulás golyókat kiveszem a hűtőből és belemártom a felolvasztott csokiba. Sütőpapírra fektetem őket és a hűtőben tartom a becsomagolásig.