Kisorsoltuk nyertesünket, GÁSPÁRNÉ SÜTTŐ ANNÁNAK ezúton is gratulálunk! A nyertest levélben értesítettük, köszönjük, hogy velünk játszottatok!
**************************
Otthon készített ehető-iható meglepetéseket, azaz gasztroajándékokat adni hatalmas divat lett. Arra ösztönöz, hogy akit szeretünk, azzal törődjünk többet. Csigó Zita fotós, food stylist keze alól került ki néhány hete egy fantasztikus könyv Gasztroajándékok – minden alkalomra címmel, ami nem csupán főzéshez és sütéshez nyújt segítséget, hanem megmutatja azt is, hogyan díszítsük fel egyedi, saját készítésű ajándékunkat, legyen szó karácsonyról, születésnapról, vagy akár kerti partiról. Zitával és szerzőtársaival, Kocsis Bálinttal (a CSIKOS lekvárok megálmodójával és tulajdonosával) illetve Szeleczky-Takács Viktóriával (a Fabric csokoládémanufaktúra tulajdonosával) készítettem interjút. Arról kérdeztem őket, hogyan lesz különleges a gasztroajándékunk, milyen alkalmakra készíthetünk otthon bonbonokat, hogyan készült el új könyvük és milyen édes, sós finomságok receptjeit találjuk meg a Gasztroajándékok – minden alkalomra c. könyvben.
Olvassátok el interjúnkat, játszatok velünk a Facebook-on és nyerjetek dekorcsomagot (játék az interjú végén).
********************************************************************************************
Zita mesélj, miken dolgoztál az elmúlt hónapokban?
Zita: Hajtós időszakon vagyok (nagyjából) túl. Egyrészt 3 könyvet fotóztam, szerkesztettem: a most témául szolgáló Gasztroajándékok – Minden alkalomra címűt, a Vegetáriánus ételek – Magyar idény szerint címűt (mindkettő az I. P. C. Könyveknél jelent meg ősszel), illetve egy tavasszal, Németországban debütáló gasztrós könyvet. Emellett persze készítettem a „szokásos” magazinos gasztrorovataimat (Polgári Otthon magazin, Elixír magazin, Turista Magazin), sőt bővült is a paletta: decembertől találkozhattok velem a Fanny konyhában, illetve jövő év elejétől még egy Mediaworks kiadású magazin hasábjain. És ami nagyon fontos: rengeteg workshopot tartottam az elmúlt időszakban mind a Magnóliák Műhelyében, mind pedig a stúdiómban, jó tudni, hogy ennyi embert érdekel az ételfotózás, természetesen jövőre is folytatom.
Most decemberben pedig ezerrel ráálltam a blogomra, szegény a munkahegyek áldozata lett, kissé elhanyagoltam az utóbbi időben. December 1-től viszont egy téli-karácsonyi bejegyzés-sorozatot indítottam útjára, nagyon tuti lesz, figyeljétek! 🙂
Hogyan jött létre az új könyvetek? Mi volt a szereposztás közöttetek?
Zita: Nyáron kaptam a megbízást az I. P. C. Könyvektől. A téma és a terjedelem adott volt, minden mást rám bíztak. A cél az volt, hogy gasztroajándékok minél szélesebb tárházát vonultassuk fel, és az ehető-iható meglepetések ötletes csomagolására, díszítésére is adjunk ötleteket. Azaz szabad kezet kaptam a fejezetek kitalálásától kezdve a munkatársak megválasztásán túl egészen a konkrét receptek megálmodásáig.
Nem volt kérdés, hogy ezt a könyvet is Kocsis Bálinttal készítem. Nagyon jó kis párost alkotunk munka terén már két éve, azt a tipikus fél szavakból is fajtájút. Mindig lenyűgöz a profizmusa és a kreativitása, nála tudom, olyan nincs, hogy valami ne legyen készen, és kompromisszumokat sem ismer, csak az a jó, ami tökéletes. Jön fotózni, van egy teljesíthetetlen keretünk aznapra, röhögünk, nekiállunk, és estére csak megoldjuk, így megy ez nálunk. 🙂 Nagyon örülök, hogy megismertem, rengeteg stresszt levesz a vállamról, és még több pluszt ad hozzá a munkámhoz.
Szeleczky-Takács Vikit még egy régebbi munkakapcsolatból ismertem, és a csoki-bonbon részlegre egyből ő jutott eszembe. Viki a Fabric csokoládé tulajdonosa, aki kóstolta a termékeit, az biztosan megérti, hogy miért vele szerettem volna dolgozni. Ha lesz a jövőben csokis megkeresésem, biztos, hogy őt fogom felkérni megint, profi, kreatív, és naná, hogy ő is mindent megold. A csokijai pedig nagyon-nagyon finomak!
A szereposztás röviden tehát úgy nézett ki, hogy miután kitaláltam a fejezeteket, az egyes fejezetek hosszát és a stylingkoncepciót, hárman elkezdtünk ötletelni, és kialakítottuk a receptstruktúrát. Ilyenkor persze nagyon kell figyelni a szezonalitásra, nyilván anyák napjára ne ajándékozz sütőtökös chutneyt :), és arra is, hogy a különböző típusú ételekben se ismétlődjenek az egyes ízpárosítások. Amikor összeállt a váz, nekiálltunk a gyakorlati munkának: a könyv valamennyi bonbonját és csokiját Viki, további 40 receptet én készítettem, a „maradékot” pedig Bálint. Vagyis írtuk a recepteket, főztünk-sütöttünk-csokit mártottunk. Minden kész darab nálam landolt: fotóztam és stylingoltam az ételeket, ajándékozási tippeket írtam hozzájuk. Folyamatosan bővítve szerkesztettem a munka során a könyv végén található csomagolási ötleteket, valamint a legtutibb beszerzési helyeket bemutató üzletlistát is. A 1,5 hónapos munkát szerkesztés és korrektúrakörök zárták. A könyv munkálatairól további kulisszatitkokat itt olvashattok.
A könyvben több, mint 100 recept található a névnapi kekszbetűktől kezdve a mézeskalács lekvárig. Mi az oka annak, hogy egyre többen készítenek otthon ehető-iható ajándékokat?
Zita: Igen, „papíron” 120 recept található a könyvben, viszont sok a szett is, tehát ennél még jóval több receptet kap az olvasó. A gasztroajándékok készítése hatalmas divat, egy olyan trend, amivel abszolút tudok azonosulni. Egyrészt picit lelassít, arra buzdít, hogy akit szeretsz, arra szánj 1-2 órát: puhatolózz, hogy mi az ízlése, és ne a kész termékért rohanj be az első szupermarketbe, hanem csak a hozzávalókért. Készítsd el magad az ajándékot, egyedien, a megajándékozott stílusához illően díszítsd és csomagold, vagyis ténylegesen foglalkozz az ünnepelttel. Másrészt szorosan kapcsolódik a kézműves termékek előtérbe kerüléséhez is, ami szintén igencsak támogatandó folyamat.
Viki készítette a bonbonokat és a csokoládékat…. Milyen alkalmakra ajánljátok ezeket?
Viki: Csokoládét gyakorlatilag bármikor érdemes készíteni. Az alapanyag viszont nagyon fontos. Tudom, hogy nem egyszerű beszerezni, de sajnos bármilyen ügyesek vagyunk, egy rossz minőségű csokoládé az egész munkánkat tönkreteheti. Szülinap, névnap, évforduló, vagy esküvő. Mind olyan esemény, ahol egy egyénre szabott csokoládé tényleg szép meglepetés lehet.
Forma és íz tekintetében a legtöbb csokoládét magunk is el tudjuk készíteni ajándékba otthon?
Viki: Íz tekintetében semmi másra nincs szükségünk, mint kreativitásra és bátorságra. Nem baj, ha sohasem hallottunk bizonyos ízpárosításokról. Örüljünk, hogy eszünkbe jutott, próbáljuk ki. A kísérletezés a legszórakoztatóbb és legizgalmasabb folyamat.
Forma tekintetében pedig sokan azt hiszik, hogy ehhez csak speciális, kifejezetten csokoládéhoz használatos kellékeket lehet használni. Nézzünk szét otthon és rájövünk, hogy rengeteg lehetőségünk van. Egy fémdoboz, egy szép papír, egy izgalmas minta… bármi jöhet.
A Fabric csokiknál is pont ez az egyik legfontosabb dolog. Nem kell a megszokott formákhoz ragaszkodni. Egy séta után sokszor térek haza növényekkel, amik gyönyörű lenyomatokat adnak. Egyébként rendszerint gyurmával a táskámban rohangálok. Sosem lehet tudni 🙂
Hogyan lesz különleges a gasztroajándékunk? Milyen ötleteket adnátok a csomagoláshoz?
Zita: A recept annyi, hogy engedd szabadon a kreativitásod, és nyugodtan gondold tovább a könyvben szereplő ötleteket! Rengeteg kellék könnyen beszerezhető a csomagoláshoz: selyempapírok, dobozkák, festékek, textilszalagok, a lelőhelyekhez adok tippeket a könyvben. A legtöbb üzlet webshopként (is) működik, tehát nemcsak a budapestiek számára nyitottak a lehetőségek. És minden kész termék, alapanyag mellett érdemes körülnézni a saját környezetünkben: egy keksz kiszúróforma ugyanúgy lehet a csomagolás része, mint egy festékspray-vel lefújt dísztök, egy vintage újságpapír vagy éppen egy befőttesüveg. Mindig szeretek koncepcióban gondolkozni: ha készítesz karamellszirupot, csomagolj hozzá egy doboz kávét, ha pedig a kekszed alapja a mókás szórócukor, ne felejts el ajándékozni mellé egy teli dobozzal. Persze akkor a legszebb az ajándék, ha a kávét vagy a cukorkát a kézműves ajándékhoz passzolóan átcsomagolod.
Milyen terveitek vannak 2015-re?
Viki: 2015-ben szeretnék egy új sorozatot elkészíteni forma és ízvilág tekintetében. De a legfontosabb, hogy még több ültetvényről sikerüljön alapanyagot találnom. Ez most is folyamatban van. Tervek egyébként mindig vannak, állandóan jár az agyam.
Bálint: Rengeteg tervem van a következő évre a CSIKOS lekvárcsaláddal, illetve Zitával is folytatjuk a közös munkát.
Zita: A jövő évi első könyvrendelésünket már megkaptuk, éppen kidolgozási fázis alatt áll, persze Bálinttal közös lesz ez is. Nekem naptárszezonnal fog indulni az év: az előre dolgozás miatt az év első negyedében készítem a 2016-os gasztrós és egyéb témájú falinaptárakat. Persze mennek tovább a magazinok is, illetve szeretnék minél több időt szentelni a blogomnak.
Zita, Viki és Bálint elérhető még az alábbi linkeken:
Csigó Zita – Pasztellbarokk – Zita Csigó Photography & Styling: Facebook, Blog, www.csigozita.hu
Szeleczky-Takács Viki – Fabric csokoládé: Facebook és www.fabriccsoki.hu
Kocsis Bálint – CSIKOS lekvárcsalád: Facebook és www.csikoslekvar.hu
********************
Nyereményjáték:
A wannabe chef, a Pasztellbarokk, a Fabric csokoládé és a Csikos Lekvár közös játékban résztvevők között egy vegyes dekorációs pakkot sorsolunk ki, melyet gasztroajándékok díszítéséhez, csomagolásához használhat fel a nyertes.
Szabályok:
1. Kövesd oldalainkat a Facebook-on (wannabe chef, Pasztellbarokk, CSIKOS lekvárcsalád, Fabric csokoládé) és
2. Írd le a wannabe chef FB oldalán is megtalálható játékkiírás alá kommentben, hogy melyik a kedvenc bejegyzésed Csigó Zitától (a http://pasztellbarokk.blogspot.hu/ oldalon tudtok szétnézni).
A megosztás nem feltétele a játéknak, de mindig örülünk neki! 🙂
2014. december 13. 22.00 óráig lehet játszani. Eredményhirdetés december 14-én. A nyertes neve kikerül a wannabe chef blogra és a wannabe chef FB oldalára is. A nyereményt magyarországi címre tudjuk postázni.
{A bejegyzésben található összes kép Csigó Zita tulajdona.}