Wannabe Chef

Interjú a Vegetáriánus ételek c. könyv alkotóival + JÁTÉK!

Kisorsoltuk nyertesünket, Ördögh Zsófinak ezúton is gratulálunk! A nyertest értesítettük, köszönjük, hogy velünk játszottatok!

——————————————————

Csigó Zita munkáit (magazinokat, naptárakat, könyveket) korábban bemutattam a blogon. Ha röviden kellene jellemeznem, mit szeretek a munkáiban, azt mondanám: a határozottan felismerhető, egyedi, rusztikus stílusát. Most Zitával és Kocsis Bálinttal (Csikos Lekvár) beszélgetek. Az új, Vegetáriánus ételek – magyar idény szerint c. szakácskönyvükről, és a vegetáriánus étrendről kérdezem őket. A gyönyörű képekkel tűzdelt interjú végén játékkal várunk benneteket.

VEGA_cover

 

1. Mutassátok be legújabb, a Vegetáriánus ételek – magyar idény szerint c. könyveteket. A könyv készítésekor hogyan osztottátok meg a munkát?

Zita: A könyv 2014 telén jelent meg az I.P.C. Könyvek Kiadónál, 100 vegetáriánus receptet tartalmaz évszakteória szerint felosztva. Olyan ételeket válogattunk össze, melyekből egész egyszerűen nem hiányzik a hús. Az volt a célunk, hogy teljes értékű, szezonális, finom és egészséges – és persze szép – fogásokat gyűjtsünk csokorba, melyeket látva egy vérbeli húsevő is tesz legalább egy kísérletet a könyvvel. Az ötletelésben mindketten részt vettünk, ezt követően Bálint főzött nagyüzemben, én fotóztam és stylingoltam, a food styling pedig megint közös projekt volt.

Fontosnak tartottam, hogy a styling is kövesse azt a frissességet, melyet egyrészt maga a vegetáriánus fogalom jelent az én értelmezésemben, másrészt az ételek jellege, szezonális volta is követ, ezért a könyv nagyon nagy százalékában egyedi, Lantos Judit Kerámiákkal dolgoztam (www.lantosjudit.hu). Annyira finomak, kecsesek, könnyedek az általa tervezett készletek, mintha egyenesen ehhez a könyvhöz készültek volna. Nagyon szerettem velük dolgozni, azóta állandó kellékek nálam más munkák esetén is.

2014_10_01_0137_LORES

2. Az elkövetkező időszakban milyen munkák várnak rátok?

Zita: Folytatom, amit eddig is csináltam, persze a súlypont mindig változik egy kicsit. Idén a magazinok erősen fókuszpontba kerültek nálam mind önálló projektek, mind Bálinttal közös rovatok formájában. Az egyik kedvenc műfajom, szerinte mondanom sem kell! Emellett idén is várhatók szakácskönyvek, az elsőt a napokban kezdtem el fotózni. És persze folyamatosan tartom az ételfotós workshopokat a műtermemben és a Magnóliák Műhelye szervezésében.

Bálint: Jelenleg a CSIKOS lekvárok idei céljain dolgozom, rendezvényeket, fesztiválokat fixálunk le, és folyamatosan zajlik az innováció, kísérletezés, termékfejlesztés is, mely mára a CSIKOS egyik legnagyobb erőssége lett. Közben bemutató főzéseket tartok cégeknek tréningek keretében a tudatos és egészséges életmód témakörében.

 

3. Nektek hogyan fér bele az életetekbe a vegetáriánus étrend?

Zita: Félig vegetáriánus családban nőttem fel, nálam szinte természetes. Nem mondom, hogy nem eszem húst, a munkám miatt muszáj megkóstolni a publikálásra váró recepteket, de a magánéletben egyre inkább azt figyeltem meg, hogy alig készítek magamtól húsételeket, inkább csak kérésre. Ez utóbbi esetén is inkább a street food-bisztró vonal az, amit szeretek, hagyományos értelemben vett húsos fogásokat nagyon ritkán főzök. Nálam szerintem mindezt a családi gyökerek hozták így.

Bálint: Pár évvel ezelőtt teljes mértékben átálltam a vegán étkezésre, és egy betegségből felállva ennek is köszönöm a sikereimet. Mára ismét fogyasztok időnként húst, de igyekszem tudatosan étkezni továbbra is. Ez a cukor-, alkohol-, hús- és tejfogyasztást érinti többek között, számos olyan módszert alkalmazok, melyek nálam bizonyítottak.

2014_10_03_0375_LORES 2014_10_03_0386_LORES (1)

 

4. Mit gondoltok, miért zavarhatja az embereket ha valaki ezt az életmódot választja?

Bálint: Mert a berögződött paradigmáik miatt nem látják, hogy mennyi pozitív élettani hatása és eredménye van, melyek mindenkinek javasolhatóak, legalább időszakonként. Valamint ez az életmód döntés kérdése is, melyet mindenkinek magának kell meghoznia, nem teszi meg senki helyettünk. Olyan ez, mint sok fogyókúrás módszer, tabletta, vagy egyéb “külső” megoldás, ami nem jár nagy fájdalommal, döntéssel, lemondással, mert ez az, amit nem akarnak sokan vállalni, nem akarnak változtatni, nem akarnak kilépni a komfortzónájukból. Jómagam balatoni, vidéki emberként abban hiszek, hogy a vetés-aratás elve az élet minden területére igaz.

Bele kell rakni valamibe a saját munkánkat, döntésünket, gondolatainkat, hogy elvárhassunk utána tőle bármit is. Még nem láttam, hogy valaki hamarabb szüretelte volna a szőlőt, mielőtt gondozta, nevelte és foglalkozott volna vele. Szóval a döntés meghozatala a gond szerintem.

Zita: Bár a vegetáriánus étrendről beszélgetünk, félreértés ne essék, senkit sem szeretnék átszoktatni. Azt hangsúlyoznám inkább, hogy egy egészséges ember életében is számos pozitív hatással bír, ha időnként leteszi húst. És hogy mi az egésszel a probléma? Elég megnézni egy átlagos magyar étterem étlapján a vegetáriánus (nyúlfarknyi) fejezetet. Lesz rántott sajt, rántott gomba, rántott karfiol és pár olyan étel, amiből erőszakkal kihagyták a húst, de nem alakítottak úgy a fogás jellegén, hogy ne legyen hiányérzetem. „Hús nélkül nincs teljes étel” – ez az a hibás szemléletmód, amin a könyv változtatni szeretne.

5. Sokan tartanak a vegetáriánus étrendtől. Véleményetek szerint hogyan lehet költségkímélő módon megoldani ezt a nem hétköznapi étrendet? Egészséges, minőségi alapanyagokat nem mindig egyszerű beszerezni. Ti mit javasoltok erre a problémára?

Bálint: Gondolkodással, valamint információk begyűjtésével. Van néhány eddig már bevált forrásom arra, hogy miként tudom a tudatos étkezéseimet megoldani. Elárulok hármat ezekből: könyv, internet, piac, nálam ezek működnek. 🙂 Egyébként a tudatos és egészséges étkezés nem feltétlenül drágább, és nem nehezebb beszerezni az alapanyagokat. Tény, hogy máshol kell keresni őket, de mára szinten minden beszerezhető. Érdemes termelői piacokat látogatni, leinformálható forrásból származó alapanyagforrásokat keresni.

6. Milyen trükkökkel, főzési technikákkal tudunk laktatóvá, ízletessé varázsolni egy zöldségekből álló ételt?

Bálint: Szerintem a cél inkább az kell, hogy legyen, hogy úgy és azt készítsünk a zöldségből, amire az való. Ez persze azt feltételezi, hogy jól ismerjük az alapanyagot, ehhez kísérletezni kell, folyamatosan kutatni kell az újat. Használjunk bátrabban eddig nem ismert alapanyagokat, hogy kapjunk róla benyomásokat, tapasztalatokat, ezek nélkül nem fog menni.

7. Hol kapható a könyv?

A könyv kapható valamennyi nagy láncban (Libri, Bookline, Alexandra, Könyvtündér).

2014_09_18_9383_LORES

Fotók: Csigó Zita

Szöveg: Csigó Zita és Kocsis Bálint

Csigó Zita elérhető az alábbi linkeken:

Weboldal: csigozita.hu

Facebook: facebook.com/Pasztellbarokk – Zita Csigó Photography & Styling

Blog: pasztellbarokk.blogspot.hu

 

Kocsis Bálint elérhető az alábbi linkeken:

Weboldal: csikoslekvar.hu

Facebook: facebook.com/CSIKOS lekvárcsalád

 

****************************************************************************************************

J Á T É K

Egy szerencsés olvasó megnyeri a Vegetáriánus ételek – magyar idény szerint c. szakácskönyvet.

A játék menete

1. Legyél a WANNABE CHEF, a Csikos Lekvár és a Pasztellbarokk követője a Facebookon, és

2. Írd le a Facebook-on (wannabe chef) található játékfelhívásunk alá kommentben, legalább egy étel nevét, aminek receptje megtalálható a Vegetáriánus ételek c. szakácskönyvben. Ehhez nézz körül itt: http://pasztellbarokk.blogspot.hu/2014/12/igy-keszult-vegetarianus-etelek.html

3. Oszd meg a bejegyzést, ha tetszik.

A játék 2015. április 3-a péntek éjfélig tart. Eredményhirdetés április 5-én, vasárnap. Ez a bejegyzés fog frissülni, és a nyertes nevét a wannabe chef Facebook oldalán is kihirdetjük.

 

Zabos, áfonyás, kesudiókrémes kekszek

Van úgy, hogy egy szakácskönyv annyira inspirál minket, hogy legszívesebben az összes receptet kipróbálnánk belőle. Így vagyok én a Green Kitchen Stories két szakácskönyvével (The Green Kitchen és Green Kitchen Travels), már sok finomságot készítettem belőlük – például  juice-t, vöröslencsés burgert, kesudiókrémet , chia pudingot és krékert is. A fotók, a receptek mind-mind nagyon inspirálóak. Ez a bejegyzés lesz az utolsó, ami ezekhez a szakácskönyvekhez kapcsolódik. Ezen a héten zabos, áfonyás kekszeket sütöttem, amihez a saját kesudiókrémemet használtam fel. Módosítottam kicsit a recepten: találtam a spájzban mézes aszalt gyümölcsöket, így a keksz receptjében a juharszirupot és a friss áfonyát kiváltottam mézzel és aszalt áfonyával. A tahinit kihagytam a receptből, mert harmad bögrényi szerintem nem fog hiányozni senkinek  a kekszekből. Kesudiókrém helyett használható mogyoróvaj (mogyorókrém) és mandulavaj is. Nagyon finom lett!   IMG_4225_színes

Zabos, áfonyás, kesudiókrémes kekszek

Recept (kb. 15 db nagy sütihez)

150 g zabpehely

100 g liszt

1 teáskanál szódabikarbóna

fél teáskanál só

90 ml olaj (olívaolaj – én napraforgó olajat használtam)

120 ml méz vagy juharszirup

1 bögre kesudiókrém (1 bögre 250 ml)

kb. 2 marék aszalt vörös áfonya  

1. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Keverjük össze a száraz hozzávalókat egy nagy tálban: a zabpelyhet, a lisztet, a szódabikarbónát és a sót.

2. Melegítsük fel a nedves összetevőket: az olajat, a mézet (vagy juharszirupot), a kesudiókrémet, és dobjuk bele az aszalt áfonyát is. Addig melegítsük, és kevergessük, míg összeáll homogén masszává. Még melegen, olvadt állapotban öntsük bele a lisztes, zabpelyhes keverékbe, és keverőgéppel dolgozzuk össze.

3. Körülbelül golflabda nagyságú golyókat gyúrunk, kivajazott tepsire tesszük és lapítsuk le kissé a kekszeket, mielőtt berakjuk őket a sütőbe, ebben egy villa is segíthet. 10-12 percig sütjük, tovább nem, különben kiszáradnak. Sütés után kivesszük a sütőből, de hagyjuk kicsit a tepsiben, mert amíg nem hűltek ki, addig könnyen összetörhetnek. Pár perc múlva lapátkával kiszedegethetjük, és rácson vagy tányéron hagyjuk teljesen kihűlni.

4. Kekszes dobozban 1-2 hétig eltartható (bár garantálom, hamarabb el fognak fogyni). 

 

 

Háztáji csemegék: házi kesudiókrém

IMG_4137

 

Régóta szerettem volna elkészíteni a kesudiókrémet, mert egyre több recepttel találkozom, amibe szükség van belőle néhány kanállal. Sütemények, kekszek hozzávalója lehet, és mivel nem szeretném helyettesíteni mással, ezért első lépésként előállítottam saját magam finom, kenhető kesudiókrémjét. Az elkészítés nagyon egyszerű, recept nem is szükséges hozzá, hiszen csak 2 összetevőből áll. Azt nem mondom, hogy olcsó mulatság, de normális esetben nem kell pár nap után az üveg alját kapargatni. Kevés hozzávalóból, nagyon rövid idő alatt el tudjuk készíteni. Rengeteg blog foglalkozik a fázislépésekkel, gyönyörű fotókkal kiegészítve, például ez, de mivel mindenkinek más teljesítményű a konyhai robotgépe, könnyen bele lehet zavarodni  a lépésekbe. Ezért azt javaslom, inkább saját kesudiónk készítésére koncentráljunk és alábbiakat vegyük figyelembe, mielőtt elkezdjük dolgoztatni a robotgépünket közel 20-25 percen át.

(tovább…)

Születésnap és áfonyás, vaníliás chia puding

Valami volt a levegőben, valami történt ma, mert sok hét után először újra tele voltam energiával. A gyerekek rengeteg időmet elvették az utóbbi időben, és mindemellett a sok családi program miatt nem jutott elég időm a blogra. Hetek óta nem volt ilyen napom: 2 bejegyzést is meg tudtam írni ma előre a blogra fotóval, recepttel, most ezzel az isteni finom chia pudinggal kezdem. IMG_3861b (tovább…)

Háztáji csemegék: gesztenyelisztes gnocchi gombával, tejszínnel

20131026_5504_LORES

Folytatom a gesztenyelisztes recepteket a blogon – ez lesz az utolsó a sorban. Azért szeretnék bemutatni búzaliszt nélkül készült recepteket is, mert úgy tapasztalom, hogy egyre többen esnek áldozatául a különböző ételallergiáknak, a közvetlen környezetemben is. Mi ugyan fogyasztunk fehér lisztet itthon, de arra ügyelek, hogy amiben csak lehet lecserélem másra és legyenek alternatívák. A mandulalisztet általában süteményekben szeretem használni az íze miatt és a  kenyér sütésénél példáulul lenmaglisztet keverek a tésztába. A lenmagliszt káliumban, magnéziumban, foszforban, kalciumban, nyomelemekben, élelmi rostokban gazdag  értékes fehérjéket, és vitamint tartalmaz. Vegaburger készítésénél – ha nedvesebb a tészta – zsemlemorzsa helyett már próbálkoztam a lenmagliszttel és azzal is nagyon jól sikerült.

Ez a gesztenyelisztes gnocchi semmilyen különleges előkészületet nem igényel, aki készített már ilyet, annak ismerős lesz a folyamat. A liszt egy részét lecseréltem gesztenyelisztre. A gnocchit vízben főzzük meg és erre még frissen kerül rá az elkészült  tejszínes mártás majd a fokhagymával és szerecsendióval ízesített  gomba.   Gnocchival szeretnék még később is kísérletezni, a következő a terveim között a céklával vagy a sütőtökkel megszínezett változat lesz.

És akkor most jöjjön a recept.

Gesztenyelisztes gnocchi gombával, tejszínnel

Hozzávalók (2 személyre):

7 dkg fokhagymával és zöldfűszerekkel ízesített lágy sajtkrém

70 ml tejszín

50 dkg lisztes burgonya

1 db tojássárgája felverve

5 dkg sima liszt

4 dkg gesztenyeliszt + kevés a nyújtáshoz

olívaolaj

1 gerezd fokhagyma megpucolva, szeletelve

15 dkg gomba megmosva, megpucolva, felszeletelve

kevés vaj

1 csipet szerecsendió

petrezselyemzöld felaprítva

reszelt parmezán a tálaláshoz

 

1. Elkészítjük a sajtos mártást. A sajtkrémet simára keverjük a tejszínnel, és ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.

2. A gombát és a fokhagymát megtisztítjuk, felaprítjuk. A serpenyőbe olajat teszünk, beleszórjuk a fokhagymát, majd a gombát. Hozzáadjuk a vajat, sózzuk, borsozzuk, szerecsendióval ízesítjük. Ha már megpuhult a gomba, ráöntjük a sajtos mártást.

3. A burgonyát héjában, sós vízben megfőzzük (kb. 20 perc). Leöntjük a vizet róla, és ha már kézmelegre hűlt, meghámozzuk, krumplinyomón átnyomjuk, sózzuk, majd hozzáadjuk a tojássárgáját. Jól összekeverjük, beleforgatjuk a liszteket, és tovább gyúrjuk. Lisztes pulton tésztát dagasztunk, 1,5-2 cm átmérőjű kis hurkákat formázunk a tésztából, és 2 cm-es darabkákat vágunk belőle enyhén lisztezett pulton.

4. A gnocchi felét egy nagy lábas lobogó, sós vízbe dobjuk, megvárjuk, amíg felúsznak a víz tetejére, majd lassú tűzön tovább főzzük 1 percig. A többi gnocchit is megfőzzük ugyanígy. Kiemeljük a vízből, és a serpenyőben összekeverjük a tejszínes gombával. Petrezselyemmel és reszelt parmezánnal tálaljuk.

 

Még több háztáji csemegéhez kattintsatok ide.

Még több gesztenyelisztes recept:

Csirke fűszeres-gesztenyelisztes panírban, káposztasalátával

Gesztenyelisztes keksz csokoládéval

Diós bucik gesztenyeliszttel

Fotó: Csigó Zita, www.csigozita.hu, www.pasztellbarokk.blogspot.hu

Látogassátok meg a wannabe chef-et a facebook-on, az Instagram-on és a Pinterest-en is!

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!