Byron Katie szerint a világ mindig olyan amilyen, nem pedig olyan, amilyennek lennie kellene, akár tetszik, akár nem. Következésképpen legyünk békében a valósággal és ne megváltoztatni próbàljunk másokat vagy a körülményeket, hanem váltsunk egy békés nézőpontra az önvizsgálat által. Ti meghalljátok a vágyaitokat? És azt tudjátok, hogyan érhetitek el az egyensúlyt az életetekben? Schubert Andi és Fejes János az Élet-Öröm Programok alapítói több, mint 10 éve foglalkoznak szemináriumok és előadások tartásával. Programjaikon sikeres és elhivatott szakemberek is előadnak, például Dr. Kemény Dénes, Alföldi Róbert, és Dr. Vekerdy Tamás. Andival beszélgettem lelki befelé figyelésről, egészséges életmódról, fejlődésről, egyensúlyról és coach képzéseikről.
![]()
Mutatsd be magatokat röviden, mivel foglalkoztok?
Az Élet-Öröm Programok olyan lehetőségeket kínál, ahol felnőttek fejlődhetnek a mindennapi életük minőségi megélésében, nevezetesen abban, hogy a nehézségeket könnyebben viseljék, az örömöket mélyebben megéljék, odafigyeljenek önmagukra, belső állapotukra, szokásaikra, fizikai egészségükre, emberi kapcsolataikra és egy olyan életrendet alakítsanak ki, amivel többé-kevésbé kiegyensúlyozottan élhetnek. Azért többé-kevésbé, mert igenis vannak olyan napok, olyan események, olyan helyzetek, amikor minden tudatosságunk elszáll és nem vesszük észre magunkat vagy másokat, amikor olyan történik, ami váratlan, sokkoló és megrázó… Vállakozásunk a fentiek tükrében tart 7 hónapos Életvezetési tanfolyamot, 6 hónapos Life és Business Coach képzést, vállalati tréningeket, előadásokat, csoportos mozgásórákat és egyéni Life és Business konzultációkat. Ezek közül minden érdeklődő kiválaszthatja a szándékai és igénye szerint hozzá leginkább illeszkedőt.
A programotok azért született, hogy minél többen megtalálják a testi-lelki-szellemi egyensúlyt az életükben. Hol tanultátok meg a programotok alapjait?
Igen, azt tűztük ki célul, hogy terjedjen az értelmesen és felelősségvállalásban megélt életvitel. Ki-ki találja meg, hogy miben van tehetsége, mire alkalmas leginkább, mivel járulhat hozzá a nagy egészhez és miben lelheti örömét, mit adhat át a következő generációnak saját életpéldájával. … A munkánk alapjául egyrészt a saját életünk keserű és felemelő tapasztalatai szolgálnak, a 21 év amit párkapcsolatban töltöttünk együtt, ezen felül rengeteget tanultunk hazai és külföldi önismereti kurzusokon. Nekem sokat számít a munkámban, hogy nyelvtanárként végeztem, és abban gyakorlatot is szereztem, sokat hasznosítok a pedagógia, pszichológia szemináriumokból és néhány kiváló tanárom intelmeiből. Most is tanítok, de valami olyat, amiről jó lett volna, ha mindannyian már az általános iskolában, de legkésőbb középfokú tanulmányainkban hallunk: megtalálni miben vagyunk igazán rátermettek, gyakorolni mindazt, ami a mindennapi egészségünk és jó kapcsolataink fenntartását szolgálja, jól kommunikálni, érzelmi intelligenciában és konfliktuskezelésben fejlődni, kritikusan gondolkodni, kérdezni, értelmesen vitatkozni, egymás nézőpontját tiszteletben tartani, a saját tapasztalatainkon alapuló véleményt kialakítani és akár azt időnként felülvizsgálni, tájékozódni a világban, átlátni a nagy összefüggéseket akár a gazdaságban, akár a társadalmunkban és még sokáig folytathatnám a sort. Emellett jól hasznosítom az Élet-Öröm Programok tanfolyamain a sportoktatói végzettségemet is, amiben már 18 éve dolgozom. Minden kurzusunkba betesszük a sportolást, különféle mozgásformák megismerésének, kipróbálásának lehetőségét.
Sokféle képzésből lehet választani nálatok. Nyílt napokat tartotok, ingyenes önismereti és önfejlesztő előadásokat, emellett coach képzéseket és életvezetési tanfolyamokat is. A programotok indulása óta a munkátok melyik állomására vagytok a legbüszkébbek?
A legkedvesebb a szívünknek az Életvezetési Tanfolyamunk, aminek 2017 őszén újabb osztályát indítottuk el 30 fővel. Annak idején 2012-ben az első 9 hónapos tanfolyam indulásakor nem sokan hittek bennünk a környezetünkben. A többség lebeszélt minket, azt mondták nem lesz érdeklődő egy ilyen terjedelmű és komplexitású képzésre. Mi mégis úgy éreztük, hogy jó az, amit létrehozunk, hajlandóak vagyunk rengeteget dolgozni, és már hazánkban is van igény ilyen mélységű fejlődésre. Így is lett. A 196 órás tanfolyam idén már 6. alkalommal indult el. Minden évben fejlesztjük, alakítjuk a tartalmi és a formai megvalósítást is, beépítjük hallgatóink észrevételeit, kéréseit is a saját ötleteink mellett. Nagy örömünk, hogy évről évre olyan tiszteletreméltó emberek fogadják el a meghívásunkat, akik életük példájával, munkásságukkal, tapasztalataik megosztásával rengeteget adnak hallgatóinknak a közvetlen találkozás során. Dr. Vekerdy Tamás pszichológus, író és Gergely István kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázó már visszajáró vendégeink, de eljött már Alföldi Róbert színész-rendező, dr. Kemény Dénes háromszoros olimpiai bajnok vízilabda szövetségi kapitány, dr. Szondy Máté pszichológus, író, Balzsay Károly ökölvívó világbajnok, Szatory Dávid színművész. Oktatóinkat, kollégáinkat mindig nagy gondossággal válogatjuk össze és folyamatos visszajelzést kérünk munkájukról hallgatóinktól. Idén elfogadta meghívásunkat dr. Nuridsány Eszter gyermekpszichiáter is, aki Vekerdy tanár úr mellett majd a szülőket támogatja abban, hogy gyermekeik egészséges fejlődését segíthessék ebben a gyorsan változó világban.
![]()
A boldogság mindenkinek fontos, mert hatással van az egész életünkre. Min múlik a boldogságunk? Állandó vagy folyamatosan újra kell definiálnunk?
Mi nem szívesen használjuk az agyon ismételt és felhigított boldogság szót, már csak azért sem, mert egy olyan eufórikus állapotot sejtet, amely nem tartható fenn és nem is erre kell törekednünk. Mindenki mást ért a szó alatt és sokan a bűvkörébe kerülnek és hajszolják mint egy megszerezhető végső ideális állapotot, ami persze nem létezik. Önmagunk megismerésével, a folyamatos önreflexióval, bölcsességgel, tudatossággal, tanulással és persze a tanultak kipróbálásával, alkalmazásával és néha csak úgy spontán megélhetünk szép állapotokat, örömöket, elégedett pillanatokat, de ezek nem nyúlnak el hónapokra vagy évekre, ahogy azt sokan képzelik, főleg nem úgy, hogy semmit sem teszünk érte. Természetesen szükségünk van célokra, irányvonalakra az életünkben, de ami a legfontosabb, hogy a konstans boldogság hajszolása helyett értelemmel bíró életünk legyen és mindennapjainkban megéljük az elégedettséget.
Az Élet-öröm Programok mellett edzőként csoportos órákat is tartasz. Filozófiád, hogy megismerjük a testünk működését, illetve elsajátítsuk azt a tudást, hogy képesek legyünk egészségesen és egyensúlyban élni. Edzőként mi a tapasztalatod, milyen alternatív módjai vannak az egészségmegőrzésnek?
Ma már se szeri, se száma az alternatív egészségmegőrzés módjainak. Felsorolni is lehetetlen lenne, hogy mi mindent kipróbálhat, aki az egészsége megőrzését tűzte ki célul. Én azért mégis kihangsúlyozom az alapvető mindennapos józan odafigyelést magunkra és a rendszeres szűrővizsgálatokat, mert ezek szolgálhatnak alapul egy tudatos gyógyuláshoz vagy az egészségünk megőrzéséhez. Meg kell találnunk azokat a szakorvosokat, akikben megbízunk és velük konzultálva kiegészíthetjük az életvitelünket alternatív módszerekkel. Én szeretem a gyógyteákat, de fontos, hogy nem összevissza mindent megvásárolva, aztán hébe-hóba fogyasztva, hanem egyszerre egyfélét kúraszerűen kipróbálva, hogy megérezzük a hatásokat. A sportoláshoz nálam szorosan kapcsolódik a nyújtás és a masszázshengerezés, úgy osztom be az időmet, hogy erre mindig jusson bőségesen, mert remek közérzetet ad, felfrissít, tudatosabbá teszi a testérzeteimet. A vitaminokat és úgy általában a táplálékkiegészítőket is fontosnak tartom, de itt megint csak személyre szabottan lehet megállapítani, hogy kinek mi való aktuális állapotában és céljaihoz. A táplálékkiegészítők minőségét is szeretném kihagsúlyozni, mert igen nagy eltérések mutatkoznak a különféle termékek esetében. Fura, de mégis ide sorolom, hogy több időt kellene a szabadban töltenünk, ami ma már lassan alternatív egészségmegőrzési “módszernek” tűnik. Nem vagyok híve az újabb és újabb divatos egészségmegőrző kütyüknek és anyagoknak, nem érdemes felülni minden trendnek.
![]()
Milyen ötleteket adnál azoknak, akik szeretnének áttérni az egészséges táplálkozásra?
Ha valaki sok-sok éve összevissza táplálkozik és valamiért úgy dönt, hogy mostantól szeretne váltani, annak azt javaslom, hogy elsőként tanuljon. Tanulja meg egy hozzáértő, szakmájában szenvedélyes dietetikustól elsőként az alapokat, hogy miként is működik a teste, mikor mire van szüksége neki személyesen a nemének, életkorának, hormonális állapotának megfelelően. Ne az internetről olvasson el mindenfélét, mert könnyű összezavarodni és nehéz a mindennapokba integrálni az olvasottakat, és sokat lehet ártani egy szélsőséges diétával, mindenféle táplálékkiegészítők szedésével, félreértelmezett javaslatokkal. Az alapoktól kell elindulni, vagyis saját magától, az egyedi testétől, annak történetétől, az életkorától, az életstílusától, a mindennapi rutinjaitól, attól, ahol éppen van. Mindenképpen javaslok egy állapotfelmérést is, amihez ma már nagyszerű készülékek állnak rendelkezésünkre a jobb dietetikai szakrendeléseken vagy fitnesz komplexumokban. Ennek eredményéből fehéren-feketén látjuk, hogy mi a helyzet, milyen a testösszetétel, az alapenergiaigény, stb.
Innen lehet tudatosan elindulni és az egyénre szabottan kialakítani az új táplálkozási rendet, nem egy időszakos kúrát, hanem egy REND-et. Fontos, hogy táplálkozási szakértő segítségét is kérjük, de mindig figyeljünk mi magunk is a test visszajelzéseire és a dietetikussal közösen alakítsuk ki az életvitelünkhöz, napi aktivitásunkhoz illeszkedő tartható étrendet. Én ezt a rendet is időnként újra és újra felülvizsgálom, mert változunk, idősödünk, más életszakaszokba érünk, más a napi energiaigényünk, másra van szükségünk. A legjobb étrend sem szól örökre, a folyamatos éber odafigyeléssel követhetjük nyomon mi a lehetőségekhez mérten a legjobb a testünknek adott időszakban.
Te hogyan találod meg az egyensúlyt a munkádban, a saját személyes életedben?
Én úgy egyensúlyozok a mindennapokban a különböző életterületeken, ahogy a testünk is teszi ezt egy instabil helyzetben: folyamatosan kisebb vagy nagyobb módosításokkal, megfeszítésekkel, és ellazulásokkal törekszem a középbe, a stabilitásba minden életterületen. Ehhez állandóan figyelnem kell belülre is a gondolatok, érzések világába és kívülre is a testemre, a szokásaimra, a környezetemre. Ha figyelek, akkor időben észlelem, hogy mi visz el a középből, a stabilitásból és így tudok korrigálni, konkrét változtatásokat, lépéseket tenni, hogy újra stabilizálódjak. Nagy kihívás odafigyelni a mindennapi tálplálkozásunkra, az elegendő alvásra, a mozgásra, arra, hogy eleget legyünk friss levegőn, emellett a kapcsolatainkra, a munkánkra, az otthonunk rendjére. De mi mást tehetek? Az odafigyelés hiányának megvannak a következményei és előbb-utóbb úgyis a figyelmünket követeli az adott életterület és annak állapota. Én inkább az éber odafigyelést választom.
***
Az aktuális folyamatokról:
Jelenleg hétköznapokon zajlanak a személyes Life és Business Coaching folyamataink, szeptember elején indult el 7 hónapon keresztül hétvégeken zajló Életveztési Tanfolyam, amihez a nyomtatott tankönyvet az elmúlt nyáron készítettük el(korábban elektronikus formában kapták meg a hallgatók), most zajlik a jelentkezés az őszi 6 hónapos Moduláris Coach képzésünkre, melyet kedd is csütörtöki estéken tartunk, emellett minden szombaton megtalálnak minket a mozogni vágyók a Life1 Corvin Fitnessben egy egész délelőttön át 9.00-12.00 3 olyan csoportos órával, ami test-lélek-szellem egységére és egészségére hat (Napüdvözlő jóga, Gerinctorna, Feltöltődés óra), valamint már hónapok óta egy új képzésen dolgozunk, ami elősorban a vállalati szférát érinti, de közvetetten a munkavállalók jó munkahelyi közérzetét célozza meg. Erről még nem árulunk el ennél többet, a csapat összeállt, lázasan dolgozunk, és hamarosan elkészül a tematika.
Élet-Öröm Programok elérhetőségei
Az interjúban található összes kép az Élet-Öröm Programok tulajdona.