Wannabe Chef

FARFALLE SAJTTAL ÉS KOKTÉLPARADICSOMMAL

Babás receptek közül már nagyon régóta ígértem ennek a friss zöldséges tésztás ételnek a receptjét. Amikor már túl vagyunk azon időszakon, hogy megismertessük a babákkal a gyümölcsöket, a zöldségeket és a fűszernövényeket, akkor később lehet kombinálni is ezeket. Variálhatunk a müzlibe gyümölcsöket, a zöldséges ételbe zöldfűszereket, a paradicsomos salátába pedig a tésztát. Ez egy gyors és könnyen elkészíthető recept babáknak: farfalle helyett használhatunk más tésztafajtát is.  Babás recepteket még itt, itt és itt találtok a blogomon.

 

FARFALLE SAJTTAL ÉS KOKTÉLPARADICSOMMAL
 
Hozzávalók 4 adaghoz:
 
200 g csokornyakkendő tészta (farfalle)
100 g félbevágott koktélparadicsom
100 g puha sajt kockákra vágva
2-3 levél csíkokra vágott jégsaláta

Öntethez:
2 evőkanál olívaolaj
1 kávéskanál méz
1 kávéskanál pesto
1 evőkanál finomra vágott metélőhagyma (opcionális)

Főzzük ki a tésztát enyhén sós vízben a csomagoláson megadott útmutató szerint. Szűrjük le és hagyjuk kicsit hűlni. Vágjuk félbe a paradicsomokat, kockázzuk fel a sajtot, és csíkozzuk fel a salátát majd keverjük össze mindezt a tésztával. Lazán keverjük el az öntet hozzávalóit és öntsük a tésztára.

Interjú a Zsusska termékek megálmodójával

A chilis fügelekvártól a máklekvárig, a csipkebogyó szörptől a kakukkfű szörpig, de van még a kínálatban birsalma befőtt, almáspite dzsem és sok diabetikus termék is.  Lang Zsuzsa, a Zsusska termékek megalkotója kézműves lekvárokat, befőtteket és szörpöket készít, a befőzéshez nem használ mesterséges adalékanyagokat és folyamatosan új termékekkel kísérletezik, közben két tinilányt nevel. Hihetetlen lelkesedéssel tölt el, amikor másoknak sikerül elérni azt a célt, amit egyszer megálmodtak. Felépíteni valami újat és végig vinni. Fogadjátok szeretettel a vele készült interjút. 

Mutasd be röviden a Zsusska-t!

Kézműves lekvárokat, szörpöket, befőtteket készítek hagyományos eljárással. Nem használok tartósítószert, mesterséges adalékanyagokat, színezéket, aromát. Csak természetes dolgokat. Mindezt azért, mert igyekszem megőrizni a gyümölcsök valódi ízét. Kevés cukrot használok csak, nem úgy, mint szüleink vagy nagyszüleink. Szeretném leporolni ezt a nagymamás érzést, ami manapság körbelengi a befőzést. Megmutatni, hogy lehet ezt másképp is, újabb, modernebb köntösben.

Hogyan jött az ötlet, hogy ezzel foglalkozzál?

Nekem anyai ágról jött ez a „befőző gén”, anyukám kamrája például elképesztően nézett ki, és még néz ki ma is. Korábban egészen a plafonig sorakoztak a színes, változatos tartalmú üvegek. Befőzni legelőször 10 évesen az édesanyámmal főztem be, rögtön a sárgabarack lekvárral kezdtem. De az igazi elborulás akkor kezdődött, amikor az első pár üveg elajándékozott lekvár után a barátok kérték, hogy készítsek még, én meg csak szedtem, főztem, szedtem és főztem az újabb és újabb adagokat. Tulajdonképpen a lekvárokkal kezdődött minden, aztán jött a másik nagy szerelmem, a bodzaszörp és társai. A hárs, bodzabogyó, menta, citromfű stb. Ez nagyjából akkor volt, mikor a gyerekek kicsik voltak, és otthon voltam velük.

Valójában kénytelen voltam váltani. Korábban marketingesként dolgoztam egy lapkiadó cégnél, közel tíz évig. De onnan el kellett jönnöm, mert leépítés volt a cégnél, amibe sajnos én is beleestem. Sokáig keresgéltem állást, de nem találtam olyat, ami megfelelő lett volna számomra. Szörnyű egy időszak volt, mert haszontalannak éreztem magam. Ráadásul ekkor váltam el a férjemtől, és egyedül maradtam a lányokkal munka és férj nélkül. Kemény volt, de tudtam, hogy talpra kell állnom! És akkor megláttam egy pályázatot a munkaügyi központnál, ahol regisztrált álláskereső voltam. Nem haboztam, mert tudtam, hogy ez az, amit igazán szeretnék. Őstermelő lenni, és lekvárokat, szörpöket készíteni, a magam ura lenni! Felépíteni valamit, valami újat, egyedit, ami csak az enyém. Vettem egy kis gyümölcsöst a pályázaton elnyert pénzből, és elkezdtem otthon, a konyhámban lekvárokat készíteni a megtermett gyümölcsből. Aztán szörpöket, befőtteket is. Folyamatosan új termékeket kísérleteztem ki, új ízkombinációkat kreáltam, mert számomra ez jelentette a kihívást, amit élveztem, élvezek ma is, nagyon. Itt élhetem ki a kreativitásomat, amit korábban a munkám adott. Kitaláltam valamit, és megcsináltam. Az elejétől, a végéig.

 

Milyen nehézségekkel kellett megküzdened az induláskor?

A legnagyobb nehézség a pénzhiány volt. A pályázaton elnyert pénz épphogy elég volt a gyümölcsös megvásárlására, de kellett még vennem üvegeket, és pár eszközt stb. A szüleim szerencsére adtak nekem kölcsön, amit folyamatosan, szép lassan vissza is fizettem nekik. Aztán elkezdtem termelői piacokra járni, és ott értékesíteni. De folyamatosan új piacokat kellett keresnem, hogy több vevőhöz is eljussanak a termékeim. A legfőbb nehézségem az volt az első évben, hogy nyáron a termelői piacokon sok terméket tudtam eladni, de télen, a piacok ugyan nyitva voltak, de kevés vásárló jött el, kevés terméket tudtam értékesíteni és minimális bevételre tettem szert. És nem voltak tartalékaim. Ez sajnos még ma is gond, hogy a bevételek nem egyformán oszlanak el, nyáron több, télen kevesebb, vagy épp annyi, hogy a számlákra futja. De ez ezzel jár és már nem bánom, meg kell oldani ezt is, mint sok minden más problémát. Dolgozom rajta. 

 

Hogyan tudod népszerűsíteni a Zsusska termékeket?

A legjobb, és amit a legjobban is szeretek a közvetlen értékesítés, a face-to-face kapcsolat. Termelői piacra járok márciustól egészen decemberig, minden vasárnap. Itt személyesen találkozhatok a vásárlóimmal, kóstoltathatok, beszélgethetek velük. Ilyenkor visszajelzéseket kapok, amik segítenek abban, hogy fejlődjek. Ösztönzőleg hatnak rám a pozitív vagy akár negatív kritikák is. A kieső időszakban (januártól márciusig) ott van a weboldalam, azon keresztül is rendelhetnek tőlem a Zsusska termékeket kedvelők. A Facebook-on elég aktív vagyok, ide hetente többször posztolok. Van még Instagram oldalam is, bár ide kevesebbet írok. Több viszonteladóm is van, sőt éttermekben, bisztrókban, kávézókban is kóstolhatók a termékeim, leginkább a szörpök. Egy elégedett fogyasztó aztán vásárlóm is lehet.

Ki vagy mi inspirál?

Huuu, sok minden, szinte bármi vagy bárki, aki a gasztronómiában mozog. Imádok főzni, sütni, nemcsak befőzni. Így rendszeresen olvasok gasztroblogokat, nézek főzős műsorokat a tévében, olvasok recepteket a neten, újságban, szakácskönyveket bújok. Szeretek új dolgokat kipróbálni.

Mivel foglalkozol, amikor nem lekvárokat, szörpöket, befőtteket készítesz?

Sajnos nyáron nagyon kevés időm marad, ilyenkor kitölti a napjaimat a befőzés, a kert, a címkézés, áruszállítás stb. De amikor nem dolgozom, akkor is dolgozom. Tervezem a jövőt, új termékeken agyalok, mit és hogyan csinálhatnék jobban, mivel tudnám egyszerűsíteni a folyamatokat stb. De amikor ezeket sem csinálom, akkor a gyerekeimmel vagyok. Két tinilányt nevelek egyedül, ami sokszor nem könnyű, de imádom őket. Reggel reggelit készítek nekik, majd elviszem őket a suliba és utána állok neki a befőzésnek, a kerti munkáknak, vagy amit éppen arra a napra terveztem. És igyekszem úgy dolgozni, hogy mire hazaérnek a suli utáni különóráikról (úszás, röplabdaedzés, oboa óra, légtorna, jóga, fotószakkör stb.), vacsorát készítsek nekik. Próbálok több időt tölteni velük, de sajnos így is nagyon keveset vagyok velük. Lefoglalja őket a suli, a különórák, a barátok, és sokszor a telefonjuk fontosabb, mint én. Most hogy tél van, és kevesebb a munkám a konyhában és a kertben, több időm jut magamra is. Ilyenkor sportolok, edzésre járok, olvasgatok, filmeket nézek és főzök a páromnak. Ha látok valami klassz receptet, ami megtetszik, azonnal kipróbálom. Az egyik lányom vega, így a vega konyhával is ismerkedem, új ízeket, dolgokat próbálok ki. Míg a másik lányom és a párom is húsevő, így van egy nap, amikor csak nekik készítek valami különleges vacsorát. Hétvégente, mikor nem megyek piacra, kirándulunk a környéken, nagyokat túrázunk. A párom kutyáját is visszük, ő élvezi a legjobban talán rajtam kívül. 

Hogyan képzeljük el a konyhádat?

Semmi extra. Egy átlagos konyhám van, ami nem nagy, de egészen jól elférek benne. Van egy befőző automatám, amit sokat használok, néhány gépem, de ezek sem nagykonyhai eszközök, csak épp olyan teljesítményűek, hogy bírják a mindennapos használatot. Pár botmixert, gyümölcscentrifugát már tönkre tettem, így inkább jobb gépeket veszek, mert hosszú távon megéri.

Zsusska termékeket itt megtaláljátok:

Facebook

Web

Instagram

Az interjúban megjelenő minden fotó Lang Zsuzsa tulajdona.

Immunerősítés 3 smoothie recepttel

A napokban alig voltam elérhető, mert a gyerekek nagyon betegek voltak, és este én is szépen bezuhantam az ágyba. Elég ritkán vagyok beteg, de ha mégis elkapok tőlük bármit, annyira kimerülök, hogy a legegyszerűbb társasjáték lejátszása is  komoly kihívás lesz velük. Ezért elhatároztam, hogy én ezt a csúnya vírust, köszönöm, de bizony kihagyom. Ha valamelyik családtagunk beteg, nálunk az alapvető higiénia része, hogy sűrűn szellőztetünk és nem eszünk ugyanazokkal az evőeszközökkel és nem iszunk egy pohárból. Minden olyan módszer, ami erősíti a szervezetünk immunrendszerét, segít, hogy kivédjük a vírusfertőzéseket. 

Különbséget tesznek ivólé/gyümölcslé (juice) és turmix (smoothie vagy zöld smoothie) között. A gyümölcs- és zöldségleveknek, vagyis juice-oknak csak a leve van kipréselve, a növényi rostok a gyümölcscentrifugában maradnak. Ha szeretnétek gyümölcsleveket készíteni, érdemes vásárolni egy gyümölcscentrifugát, ami a kemény rostú gyümölcsökhöz és zöldségekhez is használható. Ezek tele vannak olyan enzimekkel, melyek nélkülözhetetlenek az emésztés, az agyműködés és a sejtenergia számára. Gazdagok növényi vegyületekben, amik segítenek bennünket a betegségek legyőzésében. A turmix vagyis smoothie esetében a teljes zöldség vagy gyümölcs le van turmixolva, teával, vízzel keverve. Ilyen a zöld smoothie is, amibe kerülhet például semleges ízű zöld spenótlevél, saláta, zeller. Nagyon finom kombinációkat lehet készíteni és nem is gondoltam, hogy egy zöld smoothie lehet ilyen krémes és édes, mint egy fagyi.

Lassan már egy hete, minden délelőtt csak juice-okat és smoothie-kat iszom egészen délig immunerősítés, méregtelenítés céljából. Délelőtt nem eszem péksüteményt és nem iszom kávét sem, s azóta a napi smoothie-mat már tovább is fejlesztettem.  Érdemes minél többet kísérletezni, megfigyelni, milyen gyümölcsökre, zöldségekre van szükségünk. A hét során elfogyasztott különböző smoothie-k hosszú távú kiegyensúlyozottsághoz vezetnek és nincs szükség olyan mértékű szigorú odafigyelésre mint mondjuk egy csokoládétorta esetében. Más szóval: könnyedségről és rugalmasságról van szó. Ha már megszerettük a smoothie készítést, akkor kipróbálhatjuk a zöld smoothie-t vagy keverhetünk hozzá superfood-okat, így lesz saját szuperételes smoothie-nk. A superfood-ok több vitamint, ásványi anyagot és antioxidánst tartalmaznak, mint bármely más étel a földön. Ilyen például a lenmag, az acai bogyó, alga, kakaó, chia mag, goji bogyó, kendermag…

A betegségek időszakában a citromot, a gyömbért mindig beiktatjuk a mindennapi étkezésbe, például teába vagy ivólevekbe, mert sok hasznos összetevő található bennük, melyek segítik az immunrendszer működését. A juice-ok és smoothie-k esetében igyekszem szezonális gyümölcsöket használni, de van amikor fagyasztott bogyós gyümölcsöt teszek bele. Ha bio változatot használok, akkor a héjakat is beledarálom, így készült már például juice is olyan, amibe a bio citromnak friss leve és héja is belekerült. Összegyűjtöttem nektek a blogról a legnépszerűbb smoothie recepteket ebbe a bejegyzésbe, teszteljétek őket. Hagyjátok ki a turmixokból a különböző cukrokat, szirupokat, édesítőket, de minden smoothie-ba kevert, vagy beépített szuperétel védeni fogja az egészségeteket. 

Ha szeretnétek még több smoothie receptet kipróbálni a blogomról kattintsatok ide. A Pinterest oldalamon is találtok inspiráló smoothie és juice recepteket/fotókat és ha érdekel titeket a smoothie készítés olvassátok el Julie Morris: Superfood smoothie c. könyvét.

 

 

 

Almás banános bébispenót smoothie

 

 

 

Inspirációs lista 2018-ra + zöldborsósaláta mentával

Hogyan telt el újra egy év ilyen gyorsan? Hogy lehetséges ez? Rengeteg jó inspirációs és éntervező naptár jelent meg mostanában, de nekem még időm sem volt feleszmélni karácsony óta, ezért úgy gondoltam itt írom meg a listámat, így ti is kaptok belőle egy kis motivációt. Összegyűjtöttem néhány gasztroblogot, ami az életmódváltóknak nagy segítség lesz év elején. Sok blogot olvasok közülük és több szakácskönyvem is van tőlük. A blogon ebben az évben több növényi alapú, vegán és gluténmentes recept lesz, mint tavaly, remélem ezzel én is tudok segíteni azoknak, akik szeretnének egészségesen élni és/vagy kiegyensúlyozottabban, mint 2017-ben. A bejegyzés végén egy új zöldborsó saláta receptet is találtok. 

Változások és gondolatok 2018-ra….

Év végén általában átgondolom az elmúlt évemet és azt, hogy az előttem álló lehetőségekkel hogyan tudok majd fejlődni a későbbiekben. Tavaly elég sok időm volt erre. Eltávolodtam néhány embertől és az életformám is megváltozott. Amikor hiányzik az egyetértés vagy a megértés én sokszor tehetetlennek érzem magam, de az ilyen emberekkel előbb vagy utóbb, felszínre kerül a konfliktus és azt hosszú távon emberi kapcsolatok bánják. Voltak terveim, amiket végül sok átgondolás után egy betegség miatt el kellett engednem, de kinyíltak új kapuk, csak észre kellett vennem őket. Nem selyempapíros csomag ez,  de egy olyan út, ami egy életre szólhat, mint egy házasság. A mentális egyensúly és erő, biztos vagyok benne, hogy felül fogja írni a fizikai “gyengeségeket”.

Ezeket a könyveket szeretném megvenni és elolvasni….

Nagyon szeretem a szakácskönyveket, és szenvedélyesen gyűjtöm őket, és év elején mindig összeállítok egy listát azokról, amiket betervezek az évre. Van néhány könyv a polcomon, amit még nem olvastam el és sok új receptkönyv is jelent meg mostanában. 

David Frenkiel & Luise Vindahl – Green Kitchen at Home – több könyvem van már tőlük és nálam a receptjeik is mindig toplistásak

William Davis: Búza nélkül 

Laura Wright: The First Mess Cookbook  – 125 vegán recepttel , cukormentes, gluténmentes variációkkal

Dr. David Perlmutter: Gabonaagy –  régóta a polcomon van már, tények a gabonáról, a cukorról és a többi szénhidrátról, az agy néma gyilkosairól

Bezzegh Éva 12 – Tizenkét hónap – saláták egész évre 

Török Eszter: 100% egészség, 0% cukor  – Török Eszter második könyve, cukorbetegeknek, inzulinrezisztenseknek, Csigó Zita fotóival 

Ők inspirálnak

Nagyon sok új vegán és “mentes” gasztroblogot ismertem meg 2017-ben, és sok olyan fotós és kreatív blogger van, akiket azért követek mert szeretem reggeli kávézás közben megnézni az Instagram oldalát. Mióta Bloglovin-on is elérhető vagyok, azóta ott is jobbnál jobb külföldi blogokat fedezek fel.
 

Csigó Zita / @pasztellbarokk  blogja – a magyar nyelvű blogok közül soha nem fogom megunni inspiráló fotóit és izgalmas, “mentes” receptjeit.

 
 
Veronika aka Kika / @Kutovakika  – nagyon szeretem az Instagramon hangulatos és kreatív fotóit.
 
 
Ellen Fisher /  @ellenfisher -Hawaii-on élő vegán család Instagram oldala és inspiráló You Tube videói 
 
 
 
Angelique Panagos / @angeliquepanagos – Londonban élő táplálkozási terapeuta, akinek weboldalán rengeteg vegetáriánus receptet és életmód tippet találtok.
 
 
Sara Forte / @sproutedkitchen– kiváló vegán receptekkel, gyönyörű letisztult fotóival – nagyon szeretem a stílusát. 
 
 
Anna Jones / @we_are_food – most jelent meg Anna Jones legújabb receptkönyve The Modern Cook’s Year címmel, benne 250 vegetáriánus recepttel, tervezem hogy ezt is megrendelem Amazonon.
 
Ha szeretnétek mostantól elhagyni az étrendetekből a húst, a glutént vagy egészségesebb alapanyagokból főzni csak ajánlani tudom nektek ezt a szuper blog olvasót: www.bloglovin.com. A kedvenc blogjaimat pedig itt találjátok, a többségük vegetáriánus:  a Rólam menüpont alatt. Egészséges, vegán és “mentes” recepteket ide kattintva olvashattok még a blogomon.

***

És akkor jöjjön a zöldborsósaláta aminek zöldborsó, zeller, alma és salátalevelek adják az alapját és egy mustáros, citromos, mézes öntettel lehet ízesíteni. Közvetlenül tálalás előtt keverjétek és locsoljátok rá a mézes öntetet.
 
ZÖLDSALÁTA ZÖLDBORSÓVAL ÉS MENTALEVÉLLEL

Hozzávalók (4 személyre):

10 dkg friss vagy fagyasztott zöldborsó
15 dkg zsenge szárzeller
2 szál zellerlevél
2-2 marék zöld és vörös saláta (frisée és radicchio)
1 közepes piros alma
1 bő marék mentalevél

Mézes-mustáros öntethez:
1 kávéskanál magos mustár
1 kávéskanál citromlé
1 kávéskanál olívaolaj és méz
só és bors

A zöldborsót friss, vagy húsleveskockából készített levesben pár perc alatt puhára főzzük, majd hideg vízzel leöblítjük és lecsöpögtetjük. Közben összekeverjük az öntet hozzávalóit. A zellerszárakat, az almát karikázzuk fel vékonyra, a salátaleveleket tépkedjük össze, aztán mindent keverjünk össze egy nagy tálban a mentalevéllel és a borsóval. 
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!