Wannabe Chef

Receptek húsvétra

Húsvét alkalmából kiválogattam a blogról a legkedveltebb recepteket, azokat amiket mindenki könnyen el tud készíteni. Mind nagy kedvencek voltak eddig. Leginkább desszerteket találtok közöttük. A blogbejegyzés végén néhány blogger linkben ajánlót ad a saját húsvéti receptjében. Fogadjátok szeretettel az összeállítást és kellemes húsvéti készülődést kívánok!

 

Fügés-csokoládés kuglóf

kokuszkremes

Kókuszkrémes kekszes süti

kollázs 01

 

Legfinomabb házi linzer keksz

Cupcake receptek

Nagyi mennyei almás pitéje

Jamie nyers csokoládés tortája

Mandulás répamuffin

Omlós toast kenyér répalével

makos muffin

Mákos-citromos muffin

 

Vasárnapi briós

Foszlós kalács és házi kuglóf recept

Édes mazsolakalács

Ajánlások más bloggerektől:

Sweet Home Bakes egy cukormentes, teljes kiőrlésű liszttel készült kalácsot ajánl nektek (Facebook, Instagram)

Medvehagymás, lenmaglisztes pogácsa más formában Sweet Bonnietól (Facebook, Instagram)

Sweet & Crazynek a torta és desszert blogjáról egy húsvéti pilóta keksz(Facebook, Instagram)

 

Indiai bárányragu recept, nem csak húsvétra: a Mesélj nekem Indiáról, egy nagyon hangulatos blogról (Facebook)

Egy nyuszitorta a Konyhalál receptjei közül  (Facebook, Instagram)

 

Válogatós gyerekek – könyvajánló

 


Ambrus Éva “Válogatós gyerekek” című gyerekszakácskönyve már korábban megjelent (Második kiadás 2021.), de én csak most jutottam hozzá. A húgom ajánlotta, mivel a gyerekeim válogatósak és elég kevés féle ételt esznek meg. A kisebbik fiam, Gergő, aki 7 éves, nem eszik zöldséget és gyümölcsöt és tejtermékből is elég keveset. Nála vitaminokkal és más élelmiszerekkel kell ezeket pótolni. Folyadéknak csak vizet iszik, gyümölcsleveket nem, így arra is ügyelni kell, hogy a megfelelő vitaminok más módon bejussanak a szervezetébe. Beni, a nagyobbik 10 éves kisfiam már többféle ételt megeszik, de őt is válogatósnak mondanám. Eszik zöldséget (például sárgarépát, néha paradicsomot), gyümölcsöt is (almát, őszibarackot, dinnyét, epret) és tejtermékeket. Nagyon jól tudom, náluk mi volt a nem evés oka kezdetben, ez pedig az, hogy kezdetben mindig a kedvenceiket készítettem el. Ez sokáig így maradt, majd egy idő után az a rendszer alakult ki, hogy az oviban, majd később az iskolában rendszerint majdnem mindent megettek, itthon pedig csak keveset. Nagy segítséget ad ebben a témakörben Ambrus Éva: Válogatós gyerekek című könyve, ami gyakorlati recepteket is tartalmaz. Erről a könyvről szeretnék nektek néhány gondolatot megosztani.

“A legnagyobb tévhitek a gyerekek nem evésével kapcsolatban: majd kinőnek belőle, ez csak egy korszak, esznek ha megéheznek, a szülő a hibás, kizárólag pszichés okai vannak. A válogatóssághoz többféle táplálás probléma is sorolható. Ilyen a szelektív evő (amikor a gyermek szelektál és próbálja átvenni a kontrollt a szülők felett), a válogatós evő (kb. 30 féle ételt eszik meg), az ételaverzió (az étel megkóstolására öklendezést vált ki), az ételelutasítás (betegség után fordulhat elő), fejlődésképtelenség és elégtelen fizikai növekedés, illetve táplálkozási rendellenesség (rágás, nyelés esetén fellépő problémákat takarja).

Néha elkövetünk hibákat az etetés során. Legtöbbször azért, mert ezt hozzuk otthonról, ebben nőttünk fel, így ugyanazt a mintát követjük. A lényeg, hogy ismerd fel, ha valamit nem megfelelően csinálsz, és próbálj meg változtatni rajta.

Az egyik leggyakoribb hiba az evéssel kapcsolatban az evés erőltetése. A másik hiba, ha mindig a gyerek kedvenceit készíted. Ha jutalmazunk az étellel, a gyerek ízlése meg fog változni, de nem az egészséges, hanem a jutalomként használt ételek irányába tolódik el.

Fontos, hogy tegyük lehetővé a közös evések élményét és legyen egy kiszámítható napirend. Változtasd kalanddá az étkezést, például formázd az ételeket és főzz a gyerekekkel. Még jobb ha már bevásárlásra is elkísér a kezdetektől. Tegyük színessé a tányért és mindig kóstolja meg a főzés közben is, amit készítesz. Ez mind segít abban hogy megelőzzük a válogatósságot.”

Ambrus Éva könyve egy nagyon jó és tartalmas gyakorlati tanácsadó, és a receptjei között megoldásokat találtok izgalmas reggelire, tápláló tízórai-, uzsonna falatokra és ínycsiklandó vacsorára.

Sós mogyoróvaj

Nagyon régen készítettem magvajat, ilyen volt a házi kesudiókrém, amit kekszbe is keverhetünk, például ilyenbe. Sok recept van a blogokon, de a magvaj bármilyen formáját használhatjátok ehhez. Nagyon szeretem kipróbálni a smoothie bowl különböző változatait, az Instagramon is rákereshettek ezekre, amikre kanalazhattok keveset kesudiókrémből, vagy földimogyoróvajból. Utóbbit készítettem el a napokban, és mivel nem volt otthon túl sok mogyoró, ezért kevertem hozzá napraforgómagot. Körülbelül fele-fele aránnyal számoltam, más nem szükséges hozzá, csak ha kicsit krémesebbre szeretnétek az állagát, ekkor kevés mogyoróolajat kanalazzatok bele. 

Hozzávalók:

150 g sós földimogyoró

150 g napraforgómag

3 evőkanál mogyoróolaj

Késes robotgépbe szórjuk a hozzávalókat és körülbelül 15-20 percig daráljuk, kis szüneteket hagyva, amíg krémes állagúva válik. Először szemes, majd golyó formájú lesz, végül teljesen krémes lesz, ekkor nyeri el végleges állagát.

Szia tavasz!

Sziasztok! Nagyon régen nem került fel poszt a blogomba, de erről majd egyszer beszámolok Nektek, hogy miért. Sajnos 3 év alatt nagyon sok minden történt, építkeztünk, felnőttek a gyerekeink, és iskolába ment mindkét kisfiúnk. Elköltöztünk egy csendesebb helyre, nem messze onnan, ahol korábban laktunk. Tavasz még nincs, de már nagyon várom, hogy itt legyen. A házunk már elkészült, de a kertünk még nem. Ha már jó idő lesz, tervezzük, hogy a kert is készen lesz, füvesítünk és lesznek tujáink, zöldséges kertünk és egy kis ház amiben a kerti szerszámokat is tarthatjuk. A veteményesemet alig várom, hogy elkészüljön. Szeretnék minél több zöldséget a konyhába, ezért már tervezem az emelt ágyásokat a kertbe. 

Tavasz alkalmával nagyon sokan szeretnének frissülni, inspirálódni, ezért összeállítottam Nektek egy posztot tavaszi gondolatokról.

  • Mióta Beni iskolás lett, nagyon szeret esténként egy almás utóvacsorát tartani. Este 6 után ritkán engedem meg neki a nagy evéseket, ezért ilyenkor felkarikázom neki az almát (mindenféle formában szoktam, vagy akár reszelve) és így eszi. Azt olvastam, hogy hatásosabb, ha alma napot tartva kedvezünk a szemnek. Szemizmainkat a rágás erősíti.
  • Nekem magas vérnyomásom van már  egy ideje. Ha tavasszal diétázni támad kedvünk, a magas vérnyomás esetén fontos, hogy a konyhasó mennyiségét csökkentsük napi 2 g-ig. Vigyázni kell arra is, hogy a káliumban gazdag ételek fogyasztása se csökkenjen. Ilyenek az alacsony zsírtartalmú tejtermékek. A szívnek jó gyógyszere a szőlő és a mazsola. E-vitamin nélkül mint minden izom, a szívizom is legyengül. Kávé, cigaretta és alkohol mellett pedig a vitaminok elpusztulnak.
  • Akinek magas a koleszterin szintje – nálam ezzel is sok esetben probléma volt már – figyeljen oda a koleszterint tartalmazó ételek  csökkentésére: például ezek a belsőségek, a vaj, a tojássárgája vagy a szárnyasok bőre. A legtöbb koleszterint a húsokkal és a tejtermékekkel vesszük fel, jóllehet ezeknek a tartalma nem annyira magas. Azt fontos tudni, hogy a koleszterin csak állati eredetű élelmiszerekben van benne. A növényi eredetűek, például zöldségek és gyümölcsök koleszterint nem tartalmaznak.
  • Mi sokszor, hétvégente készítünk gyümölcscentrifugán zöldség- és gyümölcsleveket. Ezekre recepteket itt  találtok. Általában az almát, a sárgarépát, a körtét, a narancsot szoktam variálni, de tettem már bele céklát és más gyümölcsöt is. Próbáljátok ki a recepteket! 
  • Feledékenység ellen (sajnos nálam előfordul) a sok közül egy gyógymód lehet számunkra hús nélküli étrend és naponta a lenmag fogyasztása. Tegyétek kenyértésztába, például sokmagvas kenyérbe.
  • Ha le vagyunk gyengülve, testileg erősít a lándzsás útifű tea. Egy ideje próbálok 3 liter teát inni naponta. Nem nehéz, rá lehet könnyen szokni, ha fokozatosan próbáljuk. Én ízesített ásványvízzel kezdtem, és most már bármilyen teát (leginkább citrommal, mézzel ízesítve) megiszok. Próbáljátok meg ti is, és könnyen hozzászoktok.
  • Az uzsonnás dobozokban nagyon sok vitamint próbálok becsomagolni, de mivel az egyik kisfiam nem szereti sem a zöldséget, sem pedig a gyümölcsöt, nagyon nehéz neki bármit is kitalálni ehhez. Megvettem egy könyvet – erről majd írok egyszer nektek – ami ehhez ötleteket ad, de próbálok sok mogyorót, rozsos kekszet csomagolni, amit szeret. A magvakkal sok B-vitamint adok a szervezetébe többek között. Gondolkodjatok ti is, mivel tudjátok vagy szoktátok felfrissíteni magatokat tavasszal és írjátok meg kommentben a Facebookon!

 

Inspiráció: Janosek Mária Természetgyógyász Öröknaptár és Dr. Halmy László Táplálkozási Fórum

 

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!