Ez a poszt is (csakúgy, mint az előző) a rizskultúra (vagy rizskultusz?) jegyében készül Ezt Ettem Écinek köszönhetően, aki volt olyan bátor, hogy a RIZS-t adja meg a mostani VKF témájának.
A rizs megosztó… Van aki szereti, és vannak, akik ki nem állhatják (bár szerintem azért, mert ők még nem kóstoltak igazán jó rizst). Ízlések és pofonok… Azt viszont senki sem vitathatja, hogy sokoldalúan elkészíthető. Gondoljunk pl. a sült rizsre; néhány hozzávaló felhasználásável szinte percek alatt készíthetünk bármilyen ízvilágú egytálételt. Lehet mediterrán ízvilágú, ha jól beparikázzuk akár magyaros is (gondoljunk csak a rizses húsra, bár az nem sült rizs) vagy ázsiai. A távol-keleti konyhában egyébként is igen elterjedt a sült rizs, mint műfaj (ennek legegyszerűbb változata a kínai büfékben is kapható tojásos pirított verzió). Egy kis fűszer vagy szójaszósz, egy kis pirított zöldség és tojás rá és már nem is olyan unalmas és egyhangú a sima rizsköret. A maradék rizs újjászületése, higyjétek el! Mert a legjobb sült rizst (az ázsiai bölcsek szerint) hideg, “másnapos” rizsből lehet készíteni. Ha ilyen nincs és frissen főzöttből készítjük, legalább próbáljunk meg várni addig, amíg langyosra, majdnem hidegre hűl.)
A sült rizs tényleg annyira egyszerű és olyan sokféleképpen variálható, hogy szinte nem is lehet pontos receptet írni hozzá. Az alap a maradék rizs (ami lehet barna, vagy fehér, hosszú v. kerek szemű, basmati, jázmin…) és ehhez adunk bármit, amit szeretünk; felaprított zöldségeket, húst, tenger gyümölcseit; összesütjük, ízesítjük és már kész is. Most egy thai ananászos verzió következik, amiben garantáltan senki sem fog csalódni!
Thai ananászos sült rizs
Hozzávalók (4 személyre):
– 4 csésze natúr, főtt, hidegre hűtött rizs
– 1-1 csésze felaprított ananász, brokkoli és koktélrák (garnéla, apró kokckákra vágott csirkehús)
– 1/2 hagyma felaprítva
– 1/4-1/2 piros kaliforniai paprika felaprítva (ugyan olyan nagyságúra, mint az ananász és a brokkoli)
– 1 maréknyi babcsíra (el is hagyható)
– 3-4 gerezd zúzott fokhagyma
– 3 ek halszósz
– 2-3 ek szójaszósz
– 1/2 tk kurkuma (ettől lesz szép sárga!)
– olaj a sütéshez, újhagyma zöldje díszítéshez
1 csésze nálunk mosz kb. 2 dl, de a csésze mérete nem igazán számít!
Egy serpenyőben kevés olajat hevítünk, ebben először megpirítjuk a koktélrákot (addig kell sütni, amíg rózsaszínű nem lesz, nagyon rövid idő kell neki!) vagy a felkockázott csirkét. Ha kész, kitesszük egy tányérba. Ezután ugyan abban a serpenyőben megdinszteljük a felaprított hagymát (ha kell, adunk hozzá 1 ek olajat), amikor már üvegesre sült, hozzáadjuka zúzott fokhagymát és 1-2 percig kavargatva pirítjuk. Erre jön a paprika és a brokkoli; kevergetve addig sütjük-pirítjuk, amíg meg nem puhul picit (de maradjon roppanós, “al dente”!), következik az ananász, ezzel 1-2 percig tovább sütjük a zöldségeket ( ha kell, adhatunk még hozzá 1 ek olajat) végül a zöldségekhez keverjüka rizst, pár percig összepirítjuk. Végül a rizses keverkéhez adjuk az ízesítőket (halszósz, szójaszósz, kurkuma), elkeverjük, a legvégén keverjük hozzá a babcsírát és a pirított koktélrákot. Ha szükséges, ízesítjük még kevés szójaszósszal vagy halszósszal.
A hozzávalók mennyisége nem szentírás; nyugodtan adhatunk 1-1- hozzávalóból többet de kevesebbet is a rizshez.
Ez már önmagában is egytálétel, de mi még készítettünk hozzá ropogós bundában sült tofu szeleteket (a ropogós bunda receptje itt) és földimogyoró szószt is.
Gyere és látogass el a Facebook oldalamra vagy kövess az Instagramon és a Pinteresten.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: