Wannabe Chef

Olívabogyós, rozmaringos marinád

A marinád definiálásában Csigó Zita barátnőm segített (Pasztellbarokk blog), aki ételfotós és food stylist, emellett gasztroblogger, munkáival szakácskönyvekben, gasztro- és életmód magazinokban találkozhattok. A marinád lényege két komponens, az egyik az OLAJ, a másik pedig bármi SAVAS összetevő. Ez sokszor ecet, lehet borecet, balzsamecet, keleti jellegű hozzávalók esetében például a finom de nem erős rizsecet, lehet citrom, lime, narancslé, más savasabb gyümölcslé, és nemcsak borecet, hanem savasabb karakterű bor sőt must is. Ezekhez jönnek a fűszerek, a folyékony alap hígítható és vegyíthető is. Például ázsiai szendvicsekhez juliennre vágott jégcsapretket és répát lehet rizslisztes, citrusos, vizes, fűszeres elegybe marinálni. Ha vegyítjük savassal, akár a szójaszósz is lehet marinád. A receptbe nem került bele, de jó ötlet lehet bele valamilyen lágy sajt is, kísérletezzetek bátran!

Hozzávalók:
 
1/2 evőkanál  koriandermag
2 gerezd fokhagyma, összezúzva
1 evőkanál friss rozmaring
1 evőkanál aprított, friss petrezselyem
2 evőkanál gyenge ecet
8 evőkanál olívaolaj
20 dkg zöld olívabogyó 
 
Egy mozsárban összetörjük a koriandermagokat. Összedolgozzuk a fokhagymával, rozmaringgal, petrezselyemmel, ecettel és olajjal. Az olívabogyókat beletesszük egy kisebb tálba, ráöntjük a pácot, gondosan lefedjük és a hűtőben érleljük legalább 1 hétig.

Spenótos, kakukkfüves töltött táska kecskesajttal

Nálam általában hangulat kérdése, de leginkább szabadidőmtől függ, hogy belekezdek-e komplexebb ételek elkészítésébe. Ha van elég időm, akkor el tudok mélyülni a főzésben, és nagyon jó dolgokat ki lehet hozni egy egyszerű torta receptjéből is, amit már ezerszer megsütöttem, mindig finom lett, de soha nem volt ugyanolyan az íze, mert mindig variálom…. Ezekről az ízletes spenótos, kecskesajtos, kakukkfüves csomagokról az jutott eszembe, hogy a benne található szezonális bébispenót vagy friss spenót levelek helyettesíthetőek bármilyen zöldséggel és ha jó a fűszerezés akkor nagyon finomak lesznek más zöldséggel is. Néhány évvel ezelőtt nagy kedvenc volt a családban a calzone  (pizzapárna), ami koktélparadicsommal, friss bazsalikommal és mozzarellával készült a vegáknak, a fiúknak pedig került bele még valami extra  is, mondjuk bacon, hogy “íze is legyen”.  Ez a spenótos-kecskesajtos töltött táska most egy vegetáriánus változat lesz, amit bármilyen piknikre vagy családi grillezésre el tudtok készíteni partifalatként. Nagyon finom friss spenóttal, a kecskesajt helyettesíthető ricottával, keverhettek hozzá parmezánt is. Hidegen és melegen is tálalható.
 


 
Hozzávalók 6 személyre 
A tésztához:
 
250 g liszt
csipetnyi só
125 g hideg vaj, kockákra vágva
kb. 75 ml tej
 
A töltelékhez:
 
350 g friss spenót, szárak nélkül
(mélyhűtött változat is használható)
1 evőkanál olívaolaj
1 közepes fej vöröshagyma, finomra vágva
1 gerezd fokhagyma, finomra vágva
125 g lágy kecskesajt vagy ricotta
csipetnyi frissen reszelt szerecsendió
1 teáskanál kakukkfű
1 teáskanál frissen reszelt citromhéj
2 tojás
tengeri só, bors
 
 
1. A tésztához a lisztet és a sót átforgatjuk, hozzáadjuk a vajat és ujjbeggyel elmorzsoljuk a lisztben, hogy finom, morzsás keveréket kapjunk. Hozzákeverjük a hideg tejet, csak annyit, amennyi szükséges ahhoz, hogy a tészta összeálljon. Kiborítjuk a munkalapra, kicsit átgyúrjuk és labdát formázunk belőle. Fóliába csomagolva kb. 30 percre hűtőbe tesszük.
 
2. A sütőt előmelegítjük 180 fokra (gázsütő 2-es fokozat). Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral vagy tapadásmentes lappal.
 
3. Összeállítjuk a tölteléket. Megmossuk a spenótot, majd lábosban, közepes lángon, saját gőzében megfonnyasztjuk, hogy a levelek összeessenek. Ne adjunk hozzá vizet, elég annyi, amennyi a levelekre tapadt mosás közben. Szűrőbe téve lecsöpögtetjük, amikor kihűlt, kézzel kipréseljük belőle a nedvességet, majd összevágjuk. 
 
4. Közben a serpenyőben közepes lángon olajat hevítünk és 10 percig pároljuk rajta a hagymát és a fokhagymát, amíg megpuhul és üveges lesz.  Hozzákeverjük a spenótot. A spenótos keveréket tálba borítjuk, hozzáadjuk a kecskesajtot, a fűszereket, a citrom héját, 1 tojást, sok sót és borsot ízlés szerint. Alaposan átkeverjük.
 
5. A tésztát 3 mm vékonyra nyújtjuk és felvágjuk kb. 13 cm oldalú négyzetekre. A széleket megkenjük vízzel, a spenótos keveréket elosztjuk a lapocskák között, a tésztát átlósan ráhajtjuk a töltelékre, és a széleket összenyomkodjuk. A csomagokat megkenjük a másik tojással, amit előzőleg kicsit felvertünk, majd késsel mindegyik táska tetejét bevágjuk.
 
6. A csomagokat tepsibe rakjuk és 25-30 percig aranybarnára sütjük.

Epres joghurtfagyi

Egy-két évvel ezelőtt nagyon sok receptet írhattam az NLCafé Gasztro rovatába, és házi fagyi és jégkrém recepteket kísérleteztem ki, amihez nincs szükség fagylaltgépre.  Ez az epres joghurtfagyi, aminek a receptjét most megosztom veletek, a banán és a mascarpone miatt nem túl diétás, de azt hiszem ezen nem fogunk összeveszni, mert még eper, joghurt és vanília ízesíti, más mesterséges adalék nincs benne. Meleg napokra tökéletes édesség lesz, kínálhatjátok gyerekeknek, ők is szeretni fogják.

hozzávalók 6 bébi- vagy 2 felnőtt- és 2 bébiadaghoz
14 dkg eper
fél banán
4 dl natúr joghurt
3 evőkanál mascarpone
fél vaníliarúd
 
Mossuk meg az epret, botmixerrel turmixoljuk szét, majd passzírozzuk át szűrőn, hogy ne maradjanak benne a magok. Turmixoljuk össze a banánnal.
Ha nincs fagylaltgépünk, keverjük össze a joghurtot a mascarponéval és a vanília kikapart magjaival egy műanyag dobozban, majd tegyük a mélyhűtőbe 30 percre. Vegyük ki, robotgéppel alaposan keverjük át, hogy a jégkristályok összetörjenek, majd vegyítsük bele az eperpürét. Ezután tegyük vissza a fagyasztóba, de 2 óra múlva újra vegyük ki, keverjük át robotgéppel és további 2 óra alatt fagyasszuk készre.
 
Ha van gépünk, vegyítsük össze az epres pürét a joghurttal, a mascarponéval és a vanília kikapart magjaival, aztán a használati utasítás szerint készítsük el a fagylaltot.
 
Ez a receptem a NLCafé Gasztro rovatában is megjelent itt.
Fotón rózsaszín fotófelület: Apacuka Ceramics
Vékony csíkos len: Kósa Gabi
 
 ***
 
házilag készíthető epres jégkrém recepteket még itt találtok a blogon:

Epres rizspuding

A hagyományos, jó rizspuding titka az, hogy hosszú ideig kell főzni, lassú tűzön. Egyik kedvenc szakácskönyv íróm, aki kisbabáknak ír egészséges recepteket Annabel Karmel, sütőben készíti és különféle “toppingokkal” kínálja. Keverhetitek gyümölccsel vagy tálalhatjátok melegen párolt almával, gyümölcspürével, őszibarackkal, darabokra vágott mangóval, eperlekvárral, nádcukorsziruppal vagy bármilyen gyümölcskompóttal. Az én rizspudingom egy gyors, egészséges változat lesz. Mandulatejjel készítem, és kicsit hígabbra mint a tejberizst. Nem rakom sütőbe, mert nálunk tényleg szeretik a fiúk mielőbb megkapni a reggelit/ebédet/vacsorát, ezért nagyjából kb. 35 percig főzöm, annyi elég is lesz neki, de közben azért kóstolgatom. Eperből készítek rá finom gyümölcspürét, amit rácsurgatok a tetejére tálalás előtt. 

hozzávalók 4 bébi- vagy 2 felnőttadaghoz
100 g kerek szemű rizs
600 ml mandulatej
1-2 evőkanál cukor
1 vaníliarúd
pár szem eper
4 evőkanál bármilyen gyümölcslé vagy víz
kevés porcukor
 
Tegyük a rizst, a mandulatejet és a cukrot egy vastag falú edénybe. Hosszában vágjuk ketté a vaníliarudat és kaparjuk bele a magokat az edénybe. Forraljuk fel, majd vegyük kis lángra, fedjük le és további 30-35 percig főzzük. Alkalmanként keverjük meg. Az eperpüréhez főzzük meg az epreket gyümölcslében vagy vízben. Az eper levének egy részét öntsük le, majd pürésítsük. Passzírozzuk át egy szűrőn és keverjük össze egy kis cukorral ízlésünk szerint.

Málnás smoothie bowl kókusztejjel

Ha tudatosan megtervezem a napot, akkor a reggeli készülődésben is tudok időt szakítani egy frissítő turmix elkészítésére. Egy időben nagyon sok smoothie és juice recept került fel a blogra. Deliciously EllaZizi Kalandjai és Green Kitchen Stories blogján is rengeteg inspiráló receptet találni. Olvashattatok már smoothie bowlról (ehető turmix) a blogon korábban, ami kicsit sűrűbb a megszokott turmixoknál, ezért tányérban kínálható, és édesíthető banánnal, krémesítéshez pedig lehet használni hozzá különböző magvajakat (ehhez saját kesudiókrémemet használtam). Díszíthetitek magokkal, friss vagy aszalt gyümölcsökkel. Ezt a málnás smoothie bowl-t legjobb, ha fagyasztott málnából készítitek, mert úgy lesz igazán sűrű és krémes.


Hozzávalók 1-2 fős adaghoz.
1 kis banánt
Másfél bögre málna vagy más bogyós gyümölcs
3/4 bögre kókusztej
1 evőkanál kesudióvaj
Díszítéshez: kókuszreszelék és bogyós gyümölcsök.
Elkészítés: A hozzávalókat turmixoljuk alaposan át majd öntsük tálba és díszítsük a kókuszreszelékkel és a gyümölccsel. 

…még több smoothie bowl receptet a Pinterest oldalamon találtok.

Spagetti bazsalikomos pestoval

Végre felébred téli álmából a blogom és csodás recepteket oszthatok meg veletek. Újra tavaszi kerti partik, ételfotózás, egy kis food styling, főzés, főzés, főzés, és magammal foglalkozás. Ez a spagetti még régebben készült, de még nem került fel a blogra. Sokszor előveszem, mert gyorsan megvan és finom is. Ha tele vagytok édességgel, sütivel (mondjuk anyák napja után) pont jólesik bazsalikommal, frissen facsart citrommal. Itt is van a recept:

Recept 6 személyre

fél kiló spagetti tészta

15 dkg koktélparadicsom

bazsalikomlevél tetszés szerint

néhány parmezáncsík 

A pestohoz: 

4 marék bazsalikomlevél

6 dkg durvára reszelt parmezán

másfél citrom leve

2 gerezd fokhagyma

4 evőkanál dió

5-6 evőkanál extra szűz olívaolaj

só, frissen őrölt bors
  
Megfőzzük a spagettit lobogó, sós vízben “al dente”. Leöblítjük, aztán egy serpenyőbe félretesszük. Közben elkészítjük a pestot. A megmosott és durvára vágott bazsalikomot turmixgépbe tesszük. Hozzáadjuk a korábban már száraz serpenyőben illatosra pirított dióbeleket, a megpucolt, összetört fokhagymát, a citrom levét, a reszelt parmezánt, és az egészhez hozzáöntjük az olívaolajat majd pépesítjük. Sóval, borssal ízesítjük. Addig forgatjuk a gépben, míg sima krém nem lesz belőle. Ízesítsük még, ha szükséges. Kis üvegbe töltjük, majd fedővel lezárjuk és hűtőszekrényben tároljuk a tálalásig. Kanalazzuk rá a pestot a tésztára, keverjük hozzá a félbevágott paradicsomokat. Összeforgatjuk, parmezáncsíkokkal és bazsalikomlevelekkel díszítjük.

fotón vékony csíkos len: Kósa Gabi 

 

 

Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!